2024-07-16

Ile zarabia strażak w 2021 roku?

dowódca zmiany

Strażak – jeden z tych zawodów, o którym marzyło wielu z nas w dzieciństwie. Wtedy owe marzenia motywowaliśmy chęcią bycia bohaterem i niesienia pomocy ludziom. Dziś strażacki mundur obierany jest także ze względów ekonomicznych – mimo że to bardzo niebezpieczne zajęcie. Warto więc, byśmy powiedzieli sobie, ile zarabia strażak w 2021 roku.

Strażak – czym tak naprawdę się zajmuje?

Praca strażaka nie skupia się wyłącznie na walce z pożarami – choć właśnie takie jest jej główne założenie. Śpieszą oni z pomocą także w wielu innych sytuacjach. Do najbardziej znanych należy pomoc w przypadku rozmaitych klęsk żywiołowych – powodzi, pożarów lasów, trzęsień ziemi itp. Często zdarza się, że zajmują się oni ewakuacją osób pozostających w bezpośrednim zagrożeniu życia i zdrowia, czy też poszukiwaniem zaginionych (na przykład, jeśli chodzi o przeszukiwanie gruzowisk pozostałych po trzęsieniach ziemi). To strażacy także zazwyczaj docierają pierwsi na miejsce rozmaitych wypadków i katastrof komunikacyjnych i to oni zajmują się udzielaniem pierwszej pomocy rannym i wydobywaniem ich z wraków pojazdów. Jak już się na pewno domyślacie, tak ryzykowna i odpowiedzialna praca musi być odpowiednio wynagradzana. Na jakie zarobki może liczyć strażak w 2021 roku?

Zarobki strażaka w 2021 roku

Jak się na pewno domyślacie zarobki strażaków są częściowo zależne od stopnia i od tego jakie zadania dana osoba pełni w jednostce. Ogólny zarys zarobków wygląda więc następująco:

  • strażak ratownik – kierowca PSP zarabia 4104 zł brutto miesięcznie,
  • strażak technik PSP zarabia 4104 zł brutto miesięcznie,
  • dowódca zastępu PSP zarabia 4366 zł brutto miesięcznie,
  • starszy operator sprzętu specjalnego PSP zarabia 4366 zł brutto miesięcznie,
  • dowódca zmiany PSP zarabia 4 737 zł brutto miesięcznie,
  • starszy specjalista PSP zarabia 5 221 zł brutto miesięcznie,
  • dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP zarabia 5221 zł brutto miesięcznie,
  • komendant miejski PSP zarabia 6149 zł brutto miesięcznie.

Jak więc widać, zarobki strażaków są całkiem przyzwoite. Nie każdy ma jednak wrodzone predyspozycje do pełnienia takiej służby, ponieważ przede wszystkim strażak musi być bardzo silny fizycznie, psychicznie oraz bardzo odporny na stres.