2024-05-27

W którą stronę powinny otwierać się drzwi zewnętrzne?

drzwi zewnetrzne

Drzwi frontowe to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych każdego budynku. Łączą one świat zewnętrzny z wnętrzem domu. Są barierą, która zapobiega przedostawaniu się do środka zimnego powietrza. Chronią również dom przed włamaniami i kradzieżami. Oprócz swoich praktycznych funkcji są też wizytówką domu. Powinny więc być estetyczne i dopasowane do wyglądu całego budynku.

Czy istnieją przepisy dotyczące kierunku otwierania drzwi zewnętrznych?

Przepisy budowlane pozostawiają inwestorom budującym domy dowolność w wyborze kierunku otwierania drzwi zewnętrznych. W takim wypadku można samemu zadecydować, czy wybrać drzwi otwierane na zewnątrz, czy do środka. Wykańczając jednak mieszkanie w bloku wielorodzinnym, nie ma już takiej swobody – jeśli wejście do lokalu znajduje się na drodze ewakuacyjnej, to drzwi frontowe, które można nabyć np. w firmie ABA Wiktorczyk, muszą otwierać się do środka. Takie zasady podyktowane są względami bezpieczeństwa. Szerokość dróg ewakuacyjnych nie może być w żaden sposób ograniczana, aby w razie ewentualnego zagrożenia można było przeprowadzić sprawną i bezpieczną akcję ewakuacyjną.

Jak otwierać drzwi – na zewnątrz czy do środka?

Drzwi otwierane do środka są lepszą propozycją dla właścicieli mieszkań oraz domów, w których przedpokój jest dość duży. Są zdecydowanie bardziej bezpieczne i przyjazne dla gości, gdyż, aby wejść do środka, nie będą musieli się cofać. Kolejnym ich atutem jest fakt, iż, kiedy wieje silny boczny wiatr, nie ma ryzyka, że zostaną one wyrwane z ręki osoby wchodzącej do domu. Dzięki temu nie trzeba montować zewnętrznego odbojnika, który chroni skrzydło drzwi przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Drzwi otwierane na zewnątrz to doskonała propozycja dla właścicieli domów i mieszkań z małym przedpokojem. Dzięki temu, że ich skrzydło otwiera się na zewnątrz, zyskają oni przestrzeń potrzebną na wygodne wejście do domu.  Wadą takiego rozwiązania może być konieczność zamontowania po zewnętrznej stronie odbojnika zabezpieczającego ich skrzydło przed uszkodzeniami oraz daszka chroniącego zarówno drzwi, jak i wchodzących do domu ludzi przed deszczem lub śniegiem. Ponadto w drzwiach otwieranych na zewnątrz widoczne dla gości będą zawiasy podtrzymujące skrzydło, co nie zawsze może się podobać użytkownikom.