2024-04-22

Wieńce pogrzebowe — czym się kierować przy ich wyborze?

pogrzeb

Wieńce pogrzebowe stanowią gest pożegnania bliskiej osoby. Oprócz aspektu dekoracyjnego mają również znaczenie symboliczne. Kompozycją taką żałobnicy wyrażają uznanie i szacunek dla zmarłego. Obecnie wybór wieńców pogrzebowych jest bardzo duży, dlatego często nie wiadomo czym kierować się przy ich wyborze. W tym tekście wyjaśniamy to zagadnienie.

Kwiaty do wieńca pogrzebowego

W zależności od pory roku wybór kwiatów i materiałów do wieńca pogrzebowego jest zupełnie inny. Wiosną najczęściej stosowane są wczesnokwitnące kwiaty, takie jak hiacynty, żonkile, tulipany lub fiołki, które nadają szczególnie delikatny i filigranowy charakter takiej kompozycji.

Latem stosowane są gerbery, dalie, hortensje oraz róże, które dostępne są w wielu różnych kolorach. Dokładane są trawy, paprocie, gałązki jagód i zielone liście, które tworzą piękną ramę dla kwiatów i nadają wieńcowi objętości.

Jesienne wieńce można ozdobić słonecznikami lub wrzosem, a także mchem lub bluszczem. Z kolei zimą do kompozycji wykorzystuje się suszone kwiaty, grzyby, szyszki, lotosy, ale także kalie lub lilie oraz róże.

Wieniec żałobny oraz kwiaty pogrzebowe to najważniejsza część dekoracji uroczystości pogrzebowych. Swoimi kolorami i zapachem współtworzą atmosferę pożegnania. W sali żałobnej wieńce układa się wraz ze świeczkami wokół trumny lub urny. Po pochówku wieniec pogrzebowy składany jest na grobie i jest jego pierwszą dekoracją.

Symbolika kwiatów

Kwiaty mają również swoją symbolikę. Oznacza to, że można nimi wyrazić, kim była dla nas zmarła osoba. Wieńce pogrzebowe w Krakowie można zaprojektować w klasyczny, prosty lub sezonowy i indywidualny sposób. Należy jednak starannie wybierać kwiaty, ponieważ mogą one powiedzieć coś o naszych uczuciach do zmarłego.

Na przykład lilie lub róże są symbolem miłości, dlatego zazwyczaj zarezerwowane są dla najbliższych krewnych. Z tego powodu na przykład przyniesienie wieńca z czerwonych róż na pogrzeb kolegi może wywołać złe wrażenie wśród jego bliskich. Jeżeli wiemy, że np. czerwień była jego ulubionym kolorem, można użyć jej, komponując bukiet z innych kwiatów w tym odcieniu. Osoby, które nie są zbyt blisko związane ze zmarłym, mogą postawić na piękne i eleganckie mieczyki lub niewielkie symboliczne bukiety. Kwiaty dla wielu osób są analogią ludzkiego życia ze względu na ich kruchość i delikatność.

Wieniec pogrzebowy czy wiązanka?

Wieniec pogrzebowy jest niezwykle okazałą kompozycją, w której w skład wchodzi kilka różnych gatunków kwiatów oraz podkład roślinny. Z tego powodu jest też dość kosztowny, dlatego zwykle wręczany jest przez kilka osób lub na przykład delegację. Z kolei wiązanki są znacznie mniejsze i składają się z kilku lub kilkunastu kwiatów z subtelnym przybraniem w postaci gipiury.