Zasobnik ciepłej wody użytkowej to urządzenie, w którym przechowuje się podgrzaną wodę na potrzeby domowników. W sklepach i u dystrybutorów znajdziemy ich bardzo szeroki wybór. Modele różnią się m.in. pojemnością oraz zastosowanymi rozwiązaniami. W jakich przypadkach inwestycja w zasobnik c.w.u okaże się opłacalna i jak ją właściwie zaplanować? Podpowiadamy.
Czym jest zasobnik ciepłej wody użytkowej?
Zasobnik c.w.u. to sprzęt w którym przechowuje się ciepłą wodę, która ma na celu zaspokojenie potrzeb mieszkańców domu lub mieszkania. Jest ona magazynowana w sposób termiczny. Oznacza to, że raz ogrzana może utrzymywać ciepło nawet przez kilka dni. Co oczywiście przekłada się na niższe koszty.
Alternatywą są przepływowe podgrzewacze wody. Działają one w momencie w którym odkręcamy kran. Nie jest to jednak efektywne rozwiązanie, wiąże się zwykle z wysokimi opłatami, ponieważ oparte jest na gazie lub prądzie. Tylko te dwa zasoby są w stanie skutecznie i szybko dzięki dużej mocy ogrzać przepływającą wodę. Nic więc dziwnego, że na coraz większą skalę stosuje się oszczędne rozwiązania w postaci zasobników c.w.u.
Z czego składa się zasobnik ciepłej wody użytkowej?
Zasobniki ciepłej wody użytkowej są to najczęściej zbiorniki stalowe, które są wykonane w kształcie owalu lub prostopadłościanu. W środku znajduje się izolacja, która ma na celu ochronę przed utratą ciepła. Zwykle jest to pianka poliuretanowa, rzadziej pojawia się tam styropian. Dodatkowo stosuje się różne rozwiązania, które mają na celu przeciwdziałanie korozji w styczności zbiornika z wodą. Może to być na przykład dość popularna emalia ceramiczna. W dużo bardziej nowoczesnych urządzeniach stosuje się wysokiej klasy stal szlachetną na której powierzchni nie ma potrzeby stosowania dodatkowej ochrony przeciwkorozyjnej.
Urządzenie posiada dwa obiegi – jeden służy do wody użytkowej, a drugim doprowadza się źródło ciepła. Najczęściej jest to kocioł, ale obecnie coraz częściej stosuje się ekologiczne urządzenia. Mogą to być więc na przykład pompy ciepła lub bezpośrednio dopływ wody z paneli solarnych.
Na co zwrócić uwagę wybierając zasobnik ciepłej wody użytkowej?
Jeśli planujemy inwestycję w nowy zasobnik to warto dokładnie sprawdzić zarówno jego wymiary, jak i poszczególne parametry. Jeśli natomiast chodzi o orientację montażu to znajdziemy takie, które umieszcza się pionowo lub poziomo. Zależy to głównie od ilości miejsca w danym pomieszczeniu oraz tego w jaki sposób są położone obecne tam rury doprowadzające. Taki zasobnik można umieścić zarówno bezpośrednio na podłodze lub skorzystać z podwieszanych elementów, aby zamontować go nad innymi urządzeniami. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby w miarę możliwości uzyskać łatwy do niego dostęp. Pozwoli to fachowcowi przeprowadzić montaż bez zbędnych komplikacji, a w niektórych modelach uzyskamy także możliwość bezpośredniego sterowania.
Kolejną kwestią jest pojemność. Od tego parametru zależy w głównej mierze jego wielkość, a więc konkretne wymiary. Przy podejmowaniu decyzji należy zawsze brać pod uwagę ilość domowników i ich indywidualne potrzeby. Jeśli rozpatrujemy niewielkie zapotrzebowanie to optymalna pojemność dla czteroosobowej rodziny powinna wynosić maksymalnie 120 litrów. Jeśli chcemy mieć pewność, że dla wszystkich starczy ciepłej wody to warto rozpatrzyć urządzenie o podwójnie większej objętości, a więc do 240 litrów. Warto pamiętać jeszcze o jednej, ważnej kwestii. Jeśli przestrzeń do montażu nas w dużym stopniu ogranicza to możliwe jest w takiej sytuacji utrzymywanie większej temperatury w zbiorniku. Dzięki temu mieszając mniejszą ilość wody z urządzenia i większą tej zimnej, uzyskamy podobny efekt.
Niektóre urządzenia wyposażone są w dodatkowe elementy sterujące oraz wskaźniki, na przykład aktualnej temperatury. W droższych urządzeniach możemy mieć do czynienia także z alternatywnym sposobem przygotowania ciepłej wody, a więc w środku będzie znajdować się grzałka elektryczna. Można sterować jej mocą za pomocą pokrętła. Przydaje się to w momencie w którym z jakichś względów nie jesteśmy w stanie dostarczyć urządzeniu mocy cieplnej na przykład z kotła lub zależy nam na szybkim, jednorazowym przygotowaniu wody.
Gdzie sprawdzi się zasobnik ciepłej wody użytkowej?
Zasobnik zawsze dostarczający ciepłą wodę użytkową to przede wszystkim duży komfort dla wszystkich domowników. Jest to idealny wybór zarówno do małych domów jednorodzinnych, jak i większych budynków – szczególnie tam gdzie znajduje się więcej niż jedna łazienka. Jeśli kilku domowników korzysta jednocześnie z ciepłej wody to zasobnik zadba o to, aby każdy z nich otrzymał to samo ciśnienie, niezależnie od odległości do pomieszczenia do którego doprowadzona jest rura.
Dezynfekcja termiczna w zasobniku ciepłej wody użytkowej
Jeśli planujemy instalację zasobnika do ciepłej wody to warto zwrócić uwagę na przepisy prawne dotyczące przeciwdziałaniu bakterii Legionelli. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury znalazł się zapis z roku 2002 mówiący o tym, że instalacja powinna być zaprojektowana i zamontowana w taki sposób, aby możliwe było przeprowadzenie dezynfekcji. Pozwala to tym samym skutecznie przeciwdziałać rozwojowi niebezpiecznych drobnoustrojów. Może być ona stała lub okresowa oraz chemiczna albo fizyczna. Ten ostatni rodzaj związany jest właśnie z dezynfekcją cieplną. Zgodnie z zapisami ustawy potrzebne jest uzyskanie temperatury nie niższej niż 70 stopni Celsjusza i nie wyższej niż 80. Dla projektantów instalacji c.w.u. oznacza to konieczność stosowania rozwiązań technicznych, które umożliwią stworzenie tymczasowo tych warunków w zasobniku.
Planując więc zakup należy wziąć pod uwagę to czy urządzenia bezpośrednio podłączone do zasobnika będą w stanie wygenerować żądaną temperaturę. Rozwojowi bakterii sprzyja temperatura w granicach około 40 stopni Celsjusza i poniżej. Jeśli kocioł lub pompa ciepła jest w stanie utrzymać temperaturę wody użytkowej pomiędzy 50-60 stopni Celsjusza przez dłuższy czas i rzadko będzie występował jej przestój to nie stworzymy właściwych warunków do rozwoju groźnych drobnoustrojów.
More Stories
Jakie rośliny najlepiej reagują na nawozy dolistne?
Do czego służą złącza ogrodowe?
Gdzie sprawdzą się ścianki całoszklane?