2024-06-25

Znaczenie suszarni w produkcji brykietu i pelletu

suszarnia brykietu

Proces powstawania pelletu i brykietu odbywa się na specjalnych zautomatyzowanych liniach technologicznych wyposażonych w zintegrowane urządzenia, których zadaniem jest wysuszenie, oczyszczenie i rozdrobnienie surowca, a następnie nadanie mu właściwej postaci. Poniżej wyjaśniamy, jakie znaczenie ma odpowiednie wysuszenie materiału wejściowego.

Proces wytwarzania pelletu i brykietu jest bardzo podobny. Dla uzyskania dobrej jakości produktu końcowego niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie surowca, zanim trafi on do  granulatora lub brykieciarki – maszyn odpowiedzialnych za odpowiednie sprasowanie materiału i nadanie mu właściwego kształtu.

Jak mocno muszą być osuszone trociny?

Cały proces pelletowania i brykietowania zaczyna się od obróbki surowca poprzez jego wysuszenie w suszarni, oczyszczenie za pomocą separatorów i przesiewaczy oraz rozdrobnienie do postaci jednorodnej frakcji przy pomocy młyna bijakowego.

Na początku mokre trociny trafiają do suszarni przy pomocy przenośnika listwowego. Tutaj odbywa się proces suszenia, który trwa aż do momentu uzyskania przez surowiec wilgotności około 8-10%. Jest to poziom, który pozwala na produkcję pelletu wysokiej jakości. Jego granulki są prawidłowo uformowane, wytrzymałe i dobrze się palą. Odpowiednie wysuszenie surowca ma także znaczenie dla żywotności pozostałych maszyn i urządzeń zastosowanych w ciągu technologicznym. 

Jak działa suszarnia do pelletu i brykietu?

Do produkcji pelletu i brykietu wykorzystuje się suszarnie bębnowe lub taśmowe. Te drugie cechują się niższą temperaturą czynnika suszącego niż te pierwsze. Suszarnie bębnowe wykorzystują w swojej pracy gorące powietrze, natomiast suszarnie taśmowe – powietrze, gorącą wodę lub specjalny płyn na bazie glikolu.

Współczesne urządzenia wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji takich, jak systemy przeciwpożarowe, systemy oczyszczania spalin, automatyczne systemy kontroli wilgotności – opowiada ekspert z Comerc, producenta linii do produkcji pelletu. Pomimo zastosowania wysokich temperatur są całkowicie bezpieczne, a ich obsługa jest prosta.

Po wysuszeniu surowiec jest transportowany do komory rozprężnej suszarni, gdzie suche trociny zostają oddzielone od pary wodnej i czynnika suszącego, a następnie transportowane są do kolejnej sekcji w procesie produkcyjnym.