2024-04-24

Zalany telefon – co robić?

Co zrobić, gdy zalejesz telefon?

Chwila nieuwagi wystarczy, aby nasz telefon został zalany przez wodę, słodkie napoje czy inne płyny, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Przypadkowa styczność naszego smartfona z substancjami płynnymi zazwyczaj oznacza dość spore kłopoty, których negatywne skutki możemy skutecznie ograniczyć. Ponowne użytkowanie z wcześniej zalanego telefonu jest możliwe, jednak należy stosować się do kilku reguł, bez których smartfon może stać się kolejnym urządzeniem na wysypisku elektrośmieci. Zatem jak postępować, aby uratować telefon przed całkowitą katastrofą?

Zalany telefon a rodzaj płynu

Płyn płynowi nierówny i to od jego rodzaju zależy rozmiar zniszczeń i uszkodzeń spowodowanych przypadkowym zalaniem telefonu. Do podobnych wypadków dochodzi najczęściej z udziałem wody kranowej, wody morskiej, słodkich napojów, gorących napojów jak kawa czy herbata, jak również drinków alkoholowych. Kontakt komponentów smartfona z cieczami powoduje zwarcia i niszczy podzespoły elektroniczne, a w najgorszym scenariuszu może prowadzić on do zainicjowania procesu elektrolizy, który jest niezwykle szkodliwy dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

Szczęściem w nieszczęściu” jest zalanie telefonu zwykłą wodą kranową – woda słodka jest najmniej szkodliwa spośród wszystkich potencjalnie groźnych dla telefony cieczy, zwłaszcza gdy nie zawiera minerałów. Słabo przewodzi prąd, dlatego ryzyko wystąpienia zwarć czy elektrolizy jest nieco niższe. Jednak trzeba mieć na uwadze, że telefon zalany wodą słodką wciąż pozostaje podatny na korozję elementów metalowych, których w smartfonach nie brakuje.

Innym wariantem jest zalanie telefonu wodą słoną, co zdarza się niezwykle często podczas wakacyjnych wyjazdów do nadmorskich kurortów. Woda morska stanowi zdecydowanie bardziej efektywny przewodnik prądu, dlatego też zjawisko elektrolizy występuje stosunkowo szybko.

Największym potencjalnym zagrożeniem dla żywotności naszego smartfona są wszelkie słodkie napoje z uwagi na wysoką zawartość cukru i inne substancje konserwujące. Utrudniają dokładnie osuszenie i oczyszczenie telefonu, a dodatkowo wchodzą w reakcje elektrochemiczne uszkadzając tym samym elektronikę.

Zalany telefon – pierwsze oznaki

Działanie smartfona po kontakcie z płynami może mniej lub bardziej odbiegać od normy. Najczęściej mamy do czynienia z częstym zawieszaniem się systemu operacyjnego i jego spowolnionym działaniem, nagłym resetowaniem się telefonu, zbyt szybko rozładowującą się baterią czy uszkodzeniem ekranu dotykowego. Zalany telefon nie zawsze wykazuje jakiekolwiek oznaki uszkodzeń tuż po wypadku. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w których smartfon odmawia posłuszeństwa nawet po kilku dniach od zalania. Dlatego też im wcześniej zareagujemy, tym większe szanse na uratowanie telefonu.

Zalany telefon – jak postępować?

Pierwszym odruchem po zalaniu telefonu powinno być jego natychmiastowe wyłączenie. Maleje wtedy ryzyko zachodzenia kolejnych niekorzystnych dla elektroniki reakcji jak elektroliza czy zwarcia. Następnym krokiem powinno być otworzenie obudowy, wyjęcie wszelkich ruchomych elementów i delikatne osuszenie ich chłonnym ręcznikiem papierowym. Tak rozłożony telefon warto zostawić w przewiewnym, ciepłym miejscu. Istnieje niewielka szansa, że tak wysuszony smartfon będzie działał bez zarzutu, jednak może dojść do sytuacji, w której telefon z czasem będzie wykazywał się wyraźnie niższą wydajnością. Dlatego też osuszony telefon warto oddać w ręce specjalistycznego serwisu.