2024-04-20

Co najczęściej psuje się w wózkach widłowych?

wozek widlowy

Wózki widłowe to pojazdy, które często pracują po wiele godzin bez przerwy. Służą bowiem do przewożenia bardzo ciężkich ładunków i układania ich na dużych wysokościach w magazynach lub centrach logistycznych. W związku z tym są one eksploatowane niezwykle intensywnie, dlatego mogą ulegać różnym usterkom podczas pracy. Co zatem najczęściej psuje się w wózkach widłowych? Odpowiadamy na to pytanie w artykule.

Układ hydrauliczny

Układ hydrauliczny odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wózka widłowego, przez co jest podatny na różne awarie. Jest on bowiem odpowiedzialny za unoszenie ładunków na żądaną wysokość, a także bezpieczeństwo pracy pojazdu. Nadmierne zużycie filtra, obecność wody czy zanieczyszczeń, a także wszelkie nieszczelności mogą spowodować poważne problemy i negatywnie wpływać na proces unoszenia ciężkich towarów.

Aby uchronić się od takich awarii, należy regularnie przeprowadzać przeglądy techniczne wózków widłowych. Podczas serwisu kontroli podlegają wszystkie części eksploatacyjne, sprawdzane są podzespoły i mechanizmy, a także wymieniane filtry oraz oleje.

Mechanizm odpowiedzialny za podnoszenie ładunku

Blisko powiązany z układem hydraulicznym jest także mechanizm odpowiedzialny za podnoszenie ładunków, a więc takie elementy, jak:

  • widły,
  • karetka,
  • maszt,
  • siłowniki.

Podczas intensywnej eksploatacji części te mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym, przez co tracą swoją trwałość i wytrzymałość oraz mogą powodować poważne niebezpieczeństwo dla operatora wózka. W związku z tym powinny być poddawane dokładnym oględzinom przed i po pracy. Jeśli natomiast zauważysz, że są one pęknięte, wyszczerbione lub wygięte, powinieneś oddać pojazd do naprawy lub wymiany tego elementu.

Elementy silników

Każdą naprawą wózka widłowego powinni zajmować się przeszkoleni serwisanci, dlatego po pomoc najlepiej kieruj się do renomowanych firm, takich jak Techtrans. Przeszkoleni pracownicy poradzą sobie z usunięciem usterek silników, wśród których najczęściej spotykane są awarie jednostek napędowych.

Ponadto w wózkach widłowych bardzo obciążony jest też układ kierowniczy i hamulcowy. Problemy z tymi elementami zdarzają się szczególnie w przypadku pojazdów pracujących w trudnych warunkach, poruszających się po krętych, wąskich korytarzach i narażonych na częste zatrzymywanie się z dużym obciążeniem.