2024-04-23

Jak powinna być wyposażona chlewnia do hodowli świń?

hodowla swin

Wyposażenie chlewni to podstawa dla zapewnienia zwierzętom optymalnego mikroklimatu, a więc osiągnięcia zakładanych wyników produkcji. Innowacyjne rozwiązania są zarówno funkcjonalne, jak i wygodne. Wyróżniają się solidnym i wytrzymałym wykonaniem, dzięki czemu są niezawodne i posłużą przez wiele lat. Jak powinna być wyposażona chlewnia?

Jakie elementy wyposażenia chlewni są niezbędne?

Wśród niezbędnych elementów wyposażenia chlewni, można wyróżnić przede wszystkim zarządzenia fermą, kojce indywidualne i grupowe, dla loch prośnych, jarzma porodowe, poidła i karmniki, elektroniczne dozowniki, systemy wentylacji, chłodzenia i ogrzewania, a także wyposażenie dodatkowe – okna, drzwi itd. Ogromne znaczenie mają także ruszty betonowe. Wykorzystanie podłóg tego typu zwiększa czystość kojców, zmniejsza poziom wilgotności i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Dodatkowo system rusztowy pozwala na łatwą dezynfekcję, co zapewnia wysoki standard higieny. Wyposażenie chlewni to także odpowiednie systemy do odprowadzania nieczystości, czyli system kanalizacyjny.

Chłodzenie chlewni – jaką spełnia rolę?

Niewłaściwa temperatura w chlewniach sprawia, że trzoda jest narażona na różnego typu problemy zdrowotne. Poza tym zjada mniej paszy, a jej rozwój jest spowolniony. To z kolei zmniejsza efektywność produkcji. Dlatego właśnie należy zdecydować się na zainstalowanie w chlewni profesjonalnego systemu chłodzenia. Najwyższej jakości urządzenia zapewniają świniom optymalne warunki klimatyczne. W połączeniu z systemem wentylacji można uzyskać idealny mikroklimat do hodowli. Warto jednak pamiętać, aby przy wyborze ogrzewania czy chłodzenia, wziąć pod uwagę wielkość i stan techniczny budynku, typ hodowli czy liczebność trzody. W tym celu warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa, jakie oferuje wyposażenie budynków inwentarskich Wesstron, które dba o jakość swojego asortymentu.

Projekt chlewni – komu zlecić?

Aby chlewnia zapewniała optymalne warunki dla chowu, warto korzystać z usług renomowanych firm zajmujących się wyposażeniem i projektowaniem tego typu miejsc. Specjaliści wykonują kompleksowe projekty, które wykorzystują odpowiednie rozwiązania technologiczne, profesjonalne wyposażenie i systemy chłodzenia czy wentylacji budynku inwentarskiego.