Wiele osób dąży do tego, by mieć śnieżnobiały uśmiech. Jednak w pogoni za olśniewającym uzębieniem, można zapomnieć, że to zdrowy stan zębów odpowiada za ogólną prezencję uśmiechu. Zatem jak prawidłowo dbać o zęby? Sekret tkwi w higienizacji jamy ustnej, przyjmowaniu i unikaniu określonych produktów spożywczych, jak również regularnym wizytom w gabinecie stomatologicznym. Dowiedz się więcej z tego artykułu!
Jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej?
O tym, że należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, wie prawie każdy. Jednak co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim – regularne i częste mycie zębów. To najskuteczniejszy sposób, by zagwarantować sobie zdrowe uzębienie. Jak często należy myć zęby? Uznaje się, że najlepiej myć je po każdym posiłku, jednak w praktyce może okazać się to trudne, dlatego zaleca się, by wypracować sobie nawyk szczotkowania zębów rano po przebudzeniu lub po śniadaniu, a także wieczorem przed snem. Warto zaopatrzyć się w szczoteczki z miękkim włosiem (najlepiej soniczne), a także pastę dopasowaną do stanu zdrowia zębów. W trakcie szczotkowania należy unikać szybkich ruchów i zbyt dużej siły, by nie doprowadzić do uszkodzenia dziąseł.
Dieta przyjazna dla Twojego uzębienia
Chcąc zadbać o kondycję swoich zębów, należy zwrócić szczególną uwagę na spożywane produkty. Dieta zawierająca posiłki bogate w fosfor i wapń pozytywnie wpłynie na uzębienie, natomiast spożywanie dużej ilości słodyczy czy napoi gazowanych może wywołać pojawienie się próchnicy, co wiąże się z długim procesem leczenia zębów. Również regularne picie kawy oraz palenie papierosów ma ogromny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej, a także przyczynia się do wystąpienia przebarwień zębów.
Profilaktyka – jak często odbywać wizyty u stomatologa?
Regularne odbywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym gwarantuje utrzymanie zdrowej jamy ustnej. Uznaje się, że raz bądź dwa razy w roku osoba dorosła powinna skonsultować się z lekarzem dentystą z gabinetu stomatologicznego Jardent w Ostródzie lub Iławie. Pozwala to na szybkie zdiagnozowanie niektórych schorzeń na wczesnym etapie rozwoju, co umożliwia wdrożenie leczenia, a jednocześnie zapobiega pojawieniu się innych poważniejszych dolegliwości. W trakcie kontrolnych wizyt stomatolog przeprowadza zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej.
More Stories
Jak możemy wyleczyć wadę zgryzu?
Jak szybko postępuje krótkowzroczność u dzieci?
Proktolog: Twój Sprzymierzeniec w Zdrowiu Jelita i Profilaktyce