Szalejąca na całym świecie pandemia koronawirusa całkowicie odmieniła nasze życie, jednak tylko i wyłącznie na gorsze. Spacer po parku czy weekendowe zakupy w centrum handlowym to rozrywki, na które nie możemy sobie pozwolić. Zamknięte są również wszystkie siłownie, a aktywność fizyczna „pod chmurką” w formie biegania, jazdy na rolkach czy rowerze jest obecnie karana wysokimi mandatami. Nie jest to jednak powód, dla którego mamy całkowicie zrezygnować z regularnych treningów. Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej korzystnie wpływa na układ immunologiczny, który obecnie wystawiony jest na największą próbę. Warto zatem ćwiczyć w domu czy w ogrodzie, pamiętając jednak o kilku ważnych zasadach, bez których trening w domowych warunkach może być mało efektywny. Zatem jak ćwiczyć bez wychodzenia z domu?
Trening w domu: mobilizacja
Wiele osób decyduje się ćwiczyć na siłowni z jednego prostego powodu – zdecydowanie łatwiej zmobilizować się do pełnowymiarowego treningu w warunkach do tego odpowiednio przystosowanych. W domu narażeni jesteśmy na wiele czynników rozpraszających naszą uwagę, których nie da się całkowicie wyeliminować. Można jednak skutecznie je ograniczyć, wybierając trening w ogródku lub ćwicząc w godzinach wieczornych po spełnieniu wszystkich swoich obowiązków. Grunt, to mieć w sobie odpowiedni poziom determinacji i samozaparcia.
Trening w domu: strój sportowy
Choć w domu nikt nas nie zgani za strój do ćwiczeń, do wykonywanie treningu w luźnych dresach czy powyciąganej koszulce może nie być tak efektywny, jak w tradycyjnym stroju na siłownię. Ubiór również ma nieoceniony wpływ na motywację przedtreningową, dlatego warto ćwiczyć w stroju, w którym ćwiczylibyśmy w normalnych okolicznościach. Co więcej, trening w skarpetach może zrobić więcej szkody niż pożytku – odpowiednie obuwie sportowe to gwarancja stabilności podczas ćwiczeń oraz zminimalizowanie ryzyka bolesnych kontuzji, szczególnie tych związanych ze stawem skokowym.
Trening w domu: regularność
Ćwiczenia powinny stać się stałym elementem naszej codziennej rutyny. Treningi warto wykonywać co najmniej 3-4 razy w tygodniu, aby uzyskać widoczne efekty. Codzienne ćwiczenia, zwłaszcza dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem, nie zawsze jednak są najlepszym pomysłem – warto dać swoim mięśniom odpocząć i odpowiednio się zregenerować. Nawet przy niskim poziomie motywacji warto trochę się poruszać – korzyści płynące z domowych treningów to przecież nie tylko zgrabna sylwetka czy dobra kondycja, ale również dobre samopoczucie i pozytywna energia na resztę dnia.
Trening w domu: przyrządy
Jogę czy treningi typu cardio można wykonywać bez jakiegokolwiek usprzętowienia, choć mata do ćwiczeń powinna towarzyszyć nam zwłaszcza podczas ćwiczeń na stosunkowo śliskich powierzchniach. Pracowanie nad tężyzną fizyczną wymaga jednak zastosowania m.in. ciężarków. Nowy zestaw można zamówić w sieci, bez wychodzenia z domu, lub przygotować ich zamienniki. Jak? Wystarczy napełnić butelki wodą o pojemności odpowiadającej naszemu poziomowi zaawansowania. W ćwiczenia można zaangażować również młodszych członków rodziny czy nasze kochane czworonogi.
More Stories
Najlepsza odzież wędkarska na lato – co warto mieć w swojej garderobie?
Jakie są najpopularniejsze strategie w koszykówce?
Hulajnogi wyczynowe – od wyboru modelu do doskonalenia techniki