Rozpoczęcie pierwszej pracy to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Choć wiele osób usamodzielnia się już na studiach, to prawdziwe dorosłe życie zaczyna się wraz z pierwszą stałą pracą po studiach i utrzymaniem się za środki uzyskane z tytułu wynagrodzenia. Poszukiwanie pierwszej pracy zawsze wiąże się ze stresem i strachem przed nieznanym, jednak każdy musi przejść przez ten etap, aby wspiąć się na szczyt swojej kariery zawodowej. Obecna sytuacja na rynku pracy daje znacznie więcej możliwości niż jeszcze miało to miejsce kilka lat temu, jednak trzeba liczyć się z zaciętą konkurencją i rywalizacją wśród poszukujących stałego zatrudnienia. Zatem o czym pamiętać poszukując pracy? O czym pamiętać podejmując pierwsze zatrudnienie?
Pierwsza praca: rozmowa kwalifikacyjna
Wykształcenie wyższe i CV pełne renomowanych stażów czy kursów czasem nie wystarcza, aby znaleźć się w gronie szczęśliwców wybranych przez rekruterów. Obecnie nie brakuje osób, które mogą pochwalić się wysokimi kwalifikacjami, dlatego też różnice między kandydatami są niewielkie. Dlatego też czynnikiem decydującym o ostatecznej decyzji potencjalnego pracodawcy nierzadko jest pierwsze wrażenie i prezencja. Na przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej warto poświęcić nieco dłużej niż jedno wolne popołudnie. Co więcej, stanowiska o najbardziej prestiżowej renomie wymagają również przejścia wstępnej eliminacji kandydatów na podstawie wiedzy teoretycznej, dlatego nie warto zwlekać z poszukiwaniem pracy po ukończeniu nauki. Świeżo zdobyta wiedza może być bardzo cenna.
Pierwsza praca: staż
Spora część pracodawców poszukuje pracowników z odpowiednim doświadczeniem, chociaż coraz częściej zdarzają się przypadki, gdzie firmy dają szansę młodym i utalentowanym osobom zaraz po odebraniu dyplomu. Jednak znalezienie stałej posady nie zawsze udaje się przy pierwszych kilku podejściach, dlatego warto rozważyć płatny staż. Co prawda wysokość wynagrodzenia nie zachęca, jednak doświadczenie zdobyte na kilkumiesięcznym stażu często procentuje w przyszłości. Podjęcie stażu to również szansa pozostania w firmie „na dłużej” – wiele umów, zwłaszcza tych nawiązywanych za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy, zawiera klauzulę nakazującą pracodawcy zatrudnienie stażysty w oparciu o stosunek pracy.
Pierwsza praca: oczekiwania vs. rzeczywistość
Osoby po raz pierwszy w swoim życiu przeczesujące rynek pracy często są pełne zapału, pozytywnej energii i optymizmu. Rzeczywistość jednak potrafi brutalnie sprowadzić na ziemię, zwłaszcza w sytuacji, kiedy kolejna rozmowa kwalifikacyjna nie przynosi spodziewanych rezultatów. Kolejne niepowodzenia mogą negatywne wpłynąć na pewność siebie, co nie jest zbyt optymistycznym początkiem kariery zawodowej. Jednak jest to zupełnie naturalne, zwłaszcza w branżach charakteryzujących się dużą konkurencyjnością. Dlatego w trakcie poszukiwań pierwszej dobrze płatnej posady warto obniżyć nieco swoje wygórowane oczekiwania, jednocześnie dbając o nieustanne podwyższanie swoich kwalifikacji zawodowych.
Pierwsza praca: formalności
Zdobycie wymarzonej pracy to jednak nie koniec naszych obowiązków. Każdy nowo zatrudniony ma obowiązek dopilnować formalności, jakie wiążą się z nawiązaniem stosunku pracy. Chodzi przede wszystkim o podpisanie umowy, które powinno nastąpić nie później niż w dniu rozpoczęcia pracy. Dodatkowo należy zadbać również o opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. Choć są to obowiązki, z jakimi musi liczyć się każdy pracodawca, dopełnienie niezbędnych formalności nie zawsze przebiega tak jak powinno.
More Stories
W czym może pomóc doradca finansowy?
Jakie umiejętności powinien mieć specjalista ds. obsługi płacowej?
Imprezy firmowe – jak zaplanować jej organizacje?