2024-04-22

Czy pojemniki z plastiku są odporne na skrajne temperatury?

pojemniki z plastiku

Współczesny świat raczej nie mógłby funkcjonować bez wyrobów z tworzyw sztucznych. Plastik jest obecny w każdej gałęzi przemysłu. W naszych domach na co dzień korzystamy z wielu plastikowych wyrobów, np. opakowań na żywność i kosmetyki, plastikowych pojemników, miseczek, wiader, skrzynek, elementów AGD i RTV czy mebli. Mogą być one poddawane recyklingowi i ponownie przetwarzane. Jednak, czy plastikowe pojemniki są odporne na skrajne temperatury?

Właściwości pojemników z tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne, z których powstają wyroby codziennego użytku to najczęściej poliamid, polipropylen czy polietylen. Surowce te są bardzo chętnie wykorzystywane z uwagi na ich właściwości. Są one wytrzymałe, trwałe i odporne na uszkodzenia, dlatego często używa się ich do produkcji skrzynek magazynowych i plastikowych pojemników służących do przechowywania i transportowania towarów.

Plastikowe pojemniki ułatwiają utrzymanie porządku w biurze, warsztacie, sklepie, hurtowni oraz magazynie. Można w nich przechowywać niewielkie przedmioty i narzędzia, które łatwo się gubią, np. śrubki i gwoździe. Pojemniki wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego są odporne na uszkodzenia, agresywne środki chemiczne, wilgoć oraz wahania temperatur. Oznacza to, że można stosować je przez długi czas w niesprzyjających warunkach zewnętrznych.

Plastikowe pojemniki i ich odporność na temperatury

Pojemniki wykonane z polietylenu są dość wrażliwe na promieniowanie UV i ogień. Jednak większość wyrobów plastikowych, szczególnie tych wykonanych z polipropylenu jest odporna na skrajnie wysokie i niskie temperatury, nawet do +90℃. Bez żadnego problemu można przenosić w nich gorącą ciecz – dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy Rodło z Bytomia, która specjalizuje się przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Pojemniki wykonane z poliamidu także są odporne na działanie temperatur. Nie zmieniają one swoich wymiarów i kształtów pod wpływem wysokiej temperatury aż do uzyskania temperatury topnienia. Co więcej, plastikowe pojemniki wyposażone w pokrywę dodatkowo ochronią wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi, co zwiększa ich zastosowanie.