Pierwsze, co należy wspomnieć, mówiąc o poście, – że ustanowienie postu miało swoje miejsce już w Starym Testamencie. Przykazanie, dotyczące postu, było dane Panem dla pierwszych ludzi, będących jeszcze w raju.
W Księdze Rodzaju czytamy:
„A przy tym Pan Bóg dał człowiekowi taki rozkaz:
«Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz”.
(Rdz.2, 16-17)
Pierwsze przykazanie, dane przez Boga człowiekowi dotyczyło postu. To przykazanie było wymagane dla nas w raju, jeszcze do upadku prarodziców za popełniony grzech, a tym bardziej jest teraz nieodzowne dla nas po wygnaniu z raju. My powinniśmy pościć się, wypełniając Boże przykazania.
Post nie może być żadną karą, ani mordęgą wymaganą przez okrutnego Starca z brodą, siedzącego na chmurce. To duchowe lekarstwo i doskonały środek profilaktyczny.
Zachęta do powstrzymania się od jedzenia w niejednym człowieku wywołuje dzisiaj gęsią skórkę i lęk, co nierzadko prowadzi do odrzucania.
Nade wszystko skutkiem dobrego postu ma być „pogoda ducha i umysłu”, ale również szczupła sylwetka.
Cofnijmy się jeszcze wcześniej…
Rodzaj ludzki ewoluuje od około czterech milionów lat i przez większość tego okresu jego przedstawiciele żyli na terenie Afryki. Ludzie pierwotni zdobywali pożywienie, polując i zbierając jadalne części roślin.
Pod koniec paleolitu przodkowie współczesnych ludzi stopniowo zastąpili gospodarkę łowiecko-zbieracką rolnictwem. W wyniku tej przemiany dieta ówczesnych ludzi znacznie się zmieniła, a ich tryb życia coraz mniej przypominał ten znany z paleolitu.
Progresja cywilizacji w ciągu ostatnich dziesięciu tysięcy lat była na tyle dynamiczna, że wśród antropologów pojawiły się obawy,
„Czy ewolucja biologiczna ludzkiego gatunku nadąża za zmianami”
Zgodnie z tymi założeniami współczesna dieta i styl życia są niedostosowane do potrzeb organizmu, ponieważ różnią się za bardzo od paleolitycznego stylu życia.
Jeżeli dieta i styl życia ludzi z okresu paleolitu są lepiej dostosowane do organizmu ludzkiego, to naśladowanie ludzi pierwotnych pozwoliłoby zachować lepsze zdrowie i sprawność ludziom współczesnym.
W okresie paleolitu dostępność pokarmu zależała od zmiennych warunków środowiskowych, dlatego pierwsi łowcy zbieracze często głodowali.
Dziś ludzie, którzy mają łatwy dostęp do pożywienia często jedzą nadmiar kalorii, co prowadzi do otyłości. Skłonność tę tłumaczy się specyficznymi uwarunkowaniami ewolucyjnymi.
Badania na zwierzętach oraz wstępne badania na ludziach pokazują, że ograniczenie kalorii poprawia ogólne zdrowie organizmu wydłużając średnią długość życia.
Co najmniej równe skuteczne jak ograniczenie kaloryczności diety wydają się tzw. przerywane posty, naprzemiennie dni z ograniczeniem kalorii i bez ograniczeń. Ludzie stosujący przerywane posty są wyraźnie zdrowsi od ludzi, którzy jedzą tradycyjnie.
Więcej info znajdziesz https://zmianasylwetki.pl/
Proszę wstawić link tam gdzie jest pogrubione przerywane posty https://zmianasylwetki.pl/post-przerywany-efekty-jakie-daje-oraz-jak-go-zastosowac-w-praktyce/
More Stories
Jak możemy wyleczyć wadę zgryzu?
Jak szybko postępuje krótkowzroczność u dzieci?
Proktolog: Twój Sprzymierzeniec w Zdrowiu Jelita i Profilaktyce