2024-07-15

Dlaczego warto dbać o zdrowe odżywianie?

Zdrowe odżywianie

W przypadku, kiedy chcemy schudnąć, odpowiednia dieta jest bezcennym uzupełnieniem ćwiczeń, a czasami może je nawet zastąpić (chociaż nie zawsze!). Poniżej przedstawiamy wam uniwersalne porady dietetyczne, które pomogą wam przy schudnięciu!

Z jakiego powodu akurat uniwersalne porady?

Ponieważ one przydadzą się niezależnie od tego, co aktualnie spożywasz ( o ile jest to dieta, która ci nie szkodzi). Pamiętaj, że prawdziwa dieta powinna być przynajmniej raz konsultowana z dietetykiem. Może i wydamy na to trochę pieniędzy, jednakże dietetyk doradzi nam, jak schudnąć, a jednocześnie będziemy mogli mimo to nadal jeść pyszne jedzenie.

Żuj wolno i dokładnie

Prawidłowość procesu trawienia zależy w znacznym stopniu od tempa, w jakim spożywamy nasze jedzenie. Zazwyczaj większość ludzi robi to w ten sposób, że po prostu stara się zjeść jak najszybciej. Oczywiście, spożycie obiadu w godzinę to komfort, na który mogą sobie pozwolić naprawdę nieliczni, jednakże nawet nie mają za dużo czasu, nadal możemy spróbować łatwiej przekonać się do starannego rozdrobnienia pokarmu. Jedzenie odpowiednio przygotowane do strawienia się przekształca i wchłania, co w trakcie diety jest bardzo ważne, ponieważ nasz organizm nie musi się nadto wysilać przez co wszystko co zjesz na szybko prawdopodobnie się nie strawi.

Nie jedz przed snem

Nocą (szczególnie podczas choroby) organizm powinien odpoczywać. To czas regeneracji komórek i odbudowy sił. Jedzenie posiłków w nocy to zmuszanie organizmu do dodatkowego wysiłku. Ciężko wówczas kontrolować wszelkie procesy, zwłaszcza, że dobrego odpoczynku nasze ciało nie zawsze doświadcza. Pracuje i w czasie wakacji. Nadwaga to tylko niektóre skutki jedzenia nocą.

Zainwestuj w błonnik

Produkty ubogie w błonnik są zazwyczaj również pozbawione witamin i minerałów. Wzmagają pragnienie, a zarazem dostarczają puste kalorie. Skutki? Nawet po obfitym posiłku, w krótkim czasie, znowu odczuwasz głód. Dlatego też lepiej jest jeść posiłki, które są bogate w błonnik, które pozwolą nam na łatwiejsze trawienie posiłków w czasie diety redukcyjnej.

Pij wodę po posiłku

Płyny należy spożywać albo przed posiłkiem, albo na godzinę po nim. Picie w trakcie jedzenia prowadzi do różnych zaburzeń pracy układu pokarmowego, w tym wzdęć i zaparć. Ostatnio wśród specjalistów pojawiają się głosy, że zdecydowanie ważniejsze jest, by pić odpowiednio dużo, płynów, które dostarczają odpowiednich mikro i makroelementów. Zarazem osoby, które narzekają na zbyt wolną pracę układu pokarmowego, szczególnie w czasie choroby powinny trzymać się tej zasady.

źródło: https://lakomy.net.pl