2024-09-18

Inteligentny dom: na czym polega idea Smart Home?

Inteligenty dom

W ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z inteligentnymi urządzeniami, których celem nadrzędnym jest maksymalne ułatwienie i zautomatyzowanie codziennych czynności. Dużo mówi się o smatfonach, smartwatchach i wielu innych „smart” sprzętach, dzięki którym wzrasta komfort naszego życia. Kwestią czasu było więc pojawienie się idei „smart home”, czyli inteligentnego domu bazującego na wyposażeniu go w nowoczesne instalacje, którymi sterowanie jest nadspodziewanie proste, a przy tym pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy. Czym tak naprawdę jest „smart home” i w czym tkwi jego fenomen?

Smart home – dom przyszłości

Jeszcze kilkanaście lat temu prawdziwą rewolucją technologiczną było pojawienie się w powszechnym użytku smartfona, lecz dzisiaj jest on w pewnym rodzaju wyznacznikiem „normalności”. Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku inteligentnych domów – obecnie jest są jeszcze tak spopularyzowane, jednak sama idea „domu przyszłości” spotyka się z coraz większym zainteresowaniem inwestorów, zarówno prywatnych, jak i przedsiębiorców.

Inteligentny dom – czyli jaki?

W telegraficznym skrócie, „smart home” to po prostu wysoko zaawansowany technologicznie budynek wyposażony w zintegrowany system zarządzania wszelkimi instalacjami, który pozostaje w łączności z wszelkimi detektorami. Pomiędzy poszczególnymi komponentami systemu istnieje ciągłość przepływu informacji, dzięki czemu jest on w stanie na bieżąco dostosowywać działanie instalacji i urządzeń według aktualnych potrzeb budynku i jego mieszkańców. Zdalne sterowanie systemem „smart home” jest możliwe dzięki sieciom komunikacyjnym: może to być dobrze wszystkim znane Wi-Fi lub rodzaje pasm komunikacyjnych wewnątrz mieszkania.

Smart home – zakres możliwości

Synchronizacja poszczególnych systemów wewnętrznych na wielu poziomach komunikacji sprawia, że technologia „smart home” niesie ze sobą szeroki zakres możliwości i korzyści dla jego mieszkańców. Do najważniejszych podsystemów zarządzanych przez jednostkę centralną (np. komputer) należą systemy:

  • oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego,

  • ogrzewania,

  • klimatyzacji i wentylacji,

  • systemy alarmowe i pożarowe,

  • monitoringu,

  • monitorowania pogody.

Automatyczne zarządzanie instalacjami domowymi po uprzednim wprowadzeniu dogodnych dla domowników ustawień pozwala maksymalnie zwiększyć jego efektywność przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacji. Na rynku można znaleźć domowe systemy smart, w których możemy aranżować sekwencje działań – np. włączać światło o konkretnej godzinie lub zmniejszać temperaturę ogrzewania w wyznaczonych pomieszczeniach. Co więcej, rozwój technologiczny pozwolił na stworzenie jeszcze bardziej inteligentnych systemów zintegrowanych wykazujących się zdolnością do „zapamiętywania” poszczególnych ustawień w oparciu o ilość ich powtórzeń.

Smart Home – zalety

Optymalizacja czasu działania wszelkich urządzeń i instalacji przekłada się na ograniczenie zużycia prądu cz wody, a co za tym idzie – niższe rachunki. Inteligentny dom to również szansa za większe bezpieczeństwo – rozmaite czujniki pozwalają stosunkowo szybko zaalarmować o obecności osób niepożądanych lub ogniskach pożaru. Trzeba również wspomnieć o niezwykłej wygodzie, jaka wiąże się z zarządzaniem „smart domem” – jest to możliwe za pomocą aplikacji na smartfony, tablety czy inne urządzenia mobilne.