2024-04-19

Jak skutecznie przyspieszyć metabolizm?

Przyśpieszenie metabolizmu

Wiele osób podejmujących nieskuteczne próby odchudzania zastanawia się nad przyczyną braku efektów pomimo stosowania diety i prowadzenia aktywnego trybu życia. Proces redukcji wagi jest istotny nie tylko w kontekście poprawy wyglądu sylwetki, ale również zachowania dobrego zdrowia. Wiele chorób cywilizacyjnych ma podłoże w nadwadze lub otyłości, dlatego coraz więcej osób próbuje z nimi walczyć. Odchudzanie to proces żmudny, dlatego warto przy okazji zadbać o metabolizm na odpowiednim poziomie. Jak to zrobić?

Czym jest metabolizm?

Termin ten najczęściej jest używany jako określenie procesów odpowiedzialnych za trawienie i przyswajanie pokarmu przez organizm człowieka. Jednak tak naprawdę na metabolizm składają się procesy kataboliczne i anaboliczne, czyli odpowiednio prowadzące do rozkładu, jak i syntezy związków, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Procesy metaboliczne nieustannie zachodzą w komórkach naszego ciała, utrzymując tym samym stan homeostazy (równowagi) biologicznej. Bez procesu przemiany materii nie bylibyśmy w stanie normalnie żyć – reguluje ona bowiem wszelkie parametry fizjologiczne i biochemiczne, również tempo utraty kilogramów.

Metabolizm a odchudzanie

Coraz wyższa samoświadomość w społeczeństwie powoduje, że kolejne osoby cierpiące na otyłość czy poważną nadwagę decyduje się na odważny krok, jakim jest odchudzanie. Niestety spory odsetek rozpoczynających walkę z nadprogramowymi kilogramami demotywuje się po kilku tygodniach braku efektownych skutków zdrowej diety i ćwiczeń. Często jednak to zaburzenia prawidłowej przemiany materii powodują, że waga stoi w miejscu. Szybszy metabolizm to więcej spalanych kalorii w ciągu dnia oraz droga do utrzymania wymarzonej sylwetki bez większych problemów.

Metabolizm – aktywność fizyczna

Nikogo nie trzeba uświadamiać, że warto prowadzić aktywny tryb życia ze względu na swoje zdrowie. Wysiłek fizyczny jest również skuteczny w drodze do pobudzenia procesów metabolicznych w naszym organizmie. Umiarkowany trening kardio wykonywany regularnie korzystnie wpływa na szybkość przemiany materii, jednak warto, by jedna sesja trwała nie krócej niż 30-40 minut. Nie trzeba jednak ograniczać się tylko do ćwiczeń aerobowych – warto łączyć je z treningiem siłowym, który również podkręci nasz metabolizm. Budowanie masy mięśniowej odgrywa istotną rolę w optymalizowaniu procesów metabolicznych, dlatego zdecydowanie łatwiej utrzymać dobrą kondycję i homeostazę.

Metabolizm – zdrowa dieta

Wielu odchudzających popełnia podstawowy błąd katując się restrykcyjnymi dietami, które na dłuższą metę są gwarancją „rozstrojenia” procesów metabolicznych. Niedostarczanie do organizmu zbilansowanych posiłków obfitujących w cenne składniki odżywcze tylko spotęguje problem z zaburzeniami tempa przemiany materii. Dlatego też warto w swojej diecie uwzględnić białko zawarte w chudym mięsie czy nabiale. Podobnie z kwasami tłuszczowymi omega – one również korzystnie wpływają na trawienie i metabolizm. Warto również jeść ostre warzywa i przyprawy jak ostra papryka, pieprz czy imbir.

Metabolizm – nawadnianie organizmu

Wiele osób wciąż bagatelizuje konieczność odpowiedniego nawadniania organizmu, a to jest niezbędnie do jego prawidłowego funkcjonowania. 2 litry dzienne to minimalna dawka, jaką dorosły człowiek powinien spożywać, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i oczywiście dobrą przemianą materii. Co więcej, przyjmuje się, że woda pozwala zwiększyć metabolizm spoczynkowy o 10–30% przez około godzinę, a jeszcze lepsze efekty daje picie wody zimnej.