Wiele osób okresowo zmaga się z dokuczliwym problemem, jakim jest opryszczka wargowa. Sprawia ona, że w zaledwie kilka chwil tracimy pewność siebie, a dodatkowo odczuwamy wysokie uczucie dyskomfortu. Bolesna zmiana pojawiająca się najczęściej w okolicy warg w wielu regionach kraju zwana jest również „zimnem”, choć z samą nazwą nie ma wiele wspólnego. Sprawcą całego zamieszania jest wirus opryszczki pospolitej HSV, którego nosicielami stajemy się do końca życia, jeśli choć raz mieliśmy z nim do czynienia. Kiedy najczęściej pojawia się opryszczka i jak z nią walczyć?
Opryszczka wargowa – kiedy się pojawia?
Do aktywacji drzemiącego w nas wirusa może dochodzić kilka lub nawet kilkanaście razy do roku w okresie obniżonej odporności organizmu. Wystarczą niewielkie tego objawy, aby rano obudzić się ze spuchniętą i obolałą wargą. Pojawienie się opryszczki wargowej może towarzyszyć osłabieniu organizmu w wyniku nadmiernego zmęczenia, stresu lub zaburzeń prawidłowego odżywiania. Okolicznością sprzyjająca uaktywnienia się wirusa HSV są również okresy występowania chorób o podłożu bakteryjnym czy wirusowym, jak również niedobór snu czy podstawowych witamin i minerałów. U kobiet opryszczka wargowa może się pojawiać również przed miesiączką, kiedy organizm jest bardziej podatny na infekcje.
Opryszczka ust – jak się objawia?
Przebieg infekcji pospolitym wirusem opryszczki może za każdym razem wyglądać niemal identycznie, jednak u wielu osób obserwuje się zmienną formę i rozmiar ogniska zapalnego. Sama infekcja najczęściej przybiera postać bolesnych pęcherzyków wypełnionych płynem, których pojawienie się jest poprzedzone zaczerwienieniem. Bąble po kilku dniach pękają, pozostawiając na ustach nieprzyjemne i niezwykle wrażliwe rany, które trudno się goją. Co ciekawe, objawy zakażenia opryszczką mogą utrzymywać się do kilku tygodni, jednak w wielu przypadkach ognisko zapalne znika po kilkunastu dniach.
Opryszczka – nie tylko na ustach
Występowanie opryszczki nie ogranicza się jedynie do okolic warg, choć jest to najczęściej spotykana forma infekcji wirusem HSV. Wielu nosicieli doświadcza opryszczki na innych obszarach twarzy – w nosie lub na nosie. Sam przebieg infekcji wygląda bardzo podobnie jak na ustach, ponieważ jest wywołany tym samym rodzajem wirusa, jednak niejednokrotnie powoduje większy dyskomfort oraz wolniej ustępuje. Opryszczka w nosie często pojawia się w trakcie przeziębienia lub grypy, tym samym utrudniając oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.
Opryszczka wargowa – jak leczyć?
W aptece można znaleźć wiele preparatów na opryszczkę, które w głównym zamierzeniu mają wysuszać pojawiające się zmiany skórne oraz zabezpieczać przed ich dalszym rozprzestrzenianiem się. Wirus HSV niezwykle łatwo się przenosi, dlatego tak ważna jest higiena oraz ograniczenie kontaktu rąk z twarzą. Farmaceuci polecają maści i żele na bazie cynku oraz środki zawierające acyklowir – skuteczny preparat stosowany przy infekcjach wirusa opryszczki. Na rynku dostępne są również wygodne plastry, które są bardzo dyskretne, ale stosunkowo skuteczne.
Opryszczka – domowe sposoby leczenia
Infekcję można zwalczać również naturalnymi metodami, a to wszystko dzięki produktom, które wykazują się właściwościami antywirusowymi, antyseptycznymi oraz przeciwzapalnymi, które również przyczyniają się do wysuszenia ogniska opryszczki. Warto zatem spróbować okładów z miodu, czosnku i cebuli, cytryny, melisy, olejku z drzewa herbacianego czy wyciągu z aloesu.
More Stories
Usługi dentystyczne w Polsce
Zdrowotne właściwości liści laurowych
Jak często należy chodzić do ginekologa?