2024-11-08

Ładowanie baterii w smartfonie, czyli jak nie skrócić jej żywotności?

Jak przedłużyć żywotność baterii?

Ładowanie baterii w smartfonie wydaje się niezwykle proste i niewymagające specjalistycznej wiedzy. Jednak wielu użytkowników nowoczesnych telefonów popełnia kilka podstawowych błędów, które w dłuższej perspektywie pozbawiają baterii swojej pierwotnej wydajności. Z uwagi na to, że przeciętny posiadacz smartfona ładuje swoje urządzenie codziennie, istnieje całkiem spore ryzyko, że nieświadomie skraca żywotność ogniwa zasilającego. Jak zatem poprawnie ładować swojego smartfona?

Nową baterię należy całkowicie rozładować?

Teoria, która wciąż krąży wśród posiadaczy smartfonów. Miała ona jednak zastosowanie kilkanaście lat temu, kiedy starsze modele telefonów komórkowych były wyposażone w baterie kadmowe. W rzeczywistości całkowite rozładowanie nowej baterii oraz naładowanie jej w pełnym wymiarze było rozpatrywane w ramach skutecznych metod na przedłużenie żywotności baterii. Nowoczesne smartfony posiadają baterie wykonane w oparciu o ogniwa litowo-jonowe, którym podobna praktyka nie pomaga, a wręcz szkodzi.

Częste i krótkie ładowanie

Zasada ta powinna przyświecać wszystkim użytkownikom smartfonów. Pełne naładowanie akumulatora litowo-jonowego negatywnie wpływa na jego wydajność, podobnie zresztą jak jego całkowite rozładowanie. Baterie nowej generacji zdecydowanie lepiej reagują na częste i krótkie ładowanie, co przez wiele osób przyjmowane jest z dozą sceptycyzmu. Nie warto jednak zwlekać z podłączeniem baterii do zasilania, kiedy ta wykazuje poziom kilku procent. W trosce o dłuższą żywotność ogniwa należy rozpocząć ładowanie telefonu przy pierwszym komunikacie o niskim poziomie baterii (zazwyczaj 20%), jednocześnie odłączając go od źródła prądu po osiągnięciu poziomu 85-90%.

Ładowanie telefonu przez całą noc

Często spotykana praktyka, która również nie wpływa korzystnie na wydajność i długość pracy baterii w smartfonie. Łatwo wtedy o przeładowanie akumulatora, co na dłuższą metę prowadzi do jego nadmiernej eksploatacji. Długotrwałe podłączenie smartfona do źródła zasilania nierzadko prowadzi do przegrzania ogniwa, co również może być przyczyną krótszej pracy baterii. Całonocne ładowanie smartfona powinno być zastąpione przez ładowanie dzienne, kiedy mamy pełną kontrolę nad poziomem naładowania baterii.

Unikanie przegrzania baterii

Kilkugodzinne ładowanie smartfona w nocy to nie jedyne zagrożenie dla baterii jeśli chodzi o jej potencjalne przegrzanie. Używając telefonu często nieświadomie pozostawiamy go w miejscach, w których nietrudno o podwyższoną temperaturę. Przykrywanie urządzenia pościelą czy kocem często zdarza się podczas korzystania z niego w warunkach domowych. Dodatkowo, pozostawianie smartfona w nasłonecznionych miejscach jak parapety czy deska rozdzielcza samochodu również może przyczynić się do przegrzania akumulatora.

Kompatybilna ładowarka

W zestawie do nowego smartfona najczęściej otrzymujemy również odpowiednie akcesoria takie jak słuchawki czy przenośna ładowarka. Jednak oryginalne ładowarki po określonym czasie intensywnego użytkowania mogą ulegać uszkodzeniom, dlatego sięgamy po inne modele bez dłuższego zastanowienia. Jest to błąd, który może kosztować nas krótszą żywotność baterii w telefonie. Kupując nową ładowarkę warto zwrócić uwagę na jej parametry techniczne i kompatybilność z używanym smartfonem. Na rynku dostępne są również akcesoria wykorzystujące technologię szybkiego ładowania, która pozwala „nakarmić” baterię w zaledwie kilkadziesiąt minut.