2024-06-26

Jak wybrać panele podłogowe?

Jak wybrać panele podłogowe?

Kupno własnego mieszkania wiąże się przeważnie z wykonaniem remontu. Rzadko bowiem zdarza się, aby nowy lokator był zadowolony z aranżacji wnętrza, którą wykonał poprzedni właściciel. W przypadku mieszkań w stanie deweloperskim niezbędne jest wręcz jego wykończenie. W obu tych przypadkach można spotkać się z bardzo popularnym trendem, którym jest wymiana podłóg. Zakup paneli do salonu i reszty pomieszczeń nie należy do najłatwiejszych. Należy bowiem wiedzieć, jakie wybrać, aby posłużyły przez długie lata.

Jakie panele wybrać do salonu?

W salonie w zupełności wystarczy położyć panele podłogowe o klasie ścieralności AC2, które będą pokryte laminatem. Bardzo dobrze by było, gdyby były także antystatyczne. Częstym wyborem wielu ludzi są panele, które do złudzenia przypominają drewniane deski. Najczęściej mają one drewnopodobny dekor oraz fugę czterostronną. Dlaczego warto położyć taką podłogę w salonie?

Otóż nie jest to przede wszystkim drogie rozwiązanie. Panele podłogowe charakteryzują się eleganckim wyglądem, a mnogość wzorów i ich rodzajów sprawia, że można bez problemu wybrać te, które będą najlepiej pasować do projektu aranżacji. Ponadto mają one także jeszcze jedną bardzo dużą zaletę – kładzie się je szybko i łatwo. System na wpust pozwala na położenie paneli dosłownie w kilka godzin, nawet na dużych powierzchniach. Dodatkowo bardzo łatwo się je docina, co także jest ich atutem.

Czy można położyć panele podłogowe na starej podłodze?

Panele podłogowe można i nie można położyć na starej podłodze. Wszystko zależy bowiem od podłoża. W przypadku, gdy na poprzedniej podłodze były wyłożone płytki lub deski, a na dodatek powierzchnia jest czysta i równa, można bez problemu wyłożyć na niej panele. Nie poleca się natomiast kłaść ich na wykładzinie PCV oraz dywanowej. Przede wszystkim dlatego, że nie izolują one przed wilgocią i mogą powodować rozwarstwianie się oraz puchnięcie paneli.

Panele na klik – co to jest?

Nazwa panele na klik pochodzi od charakterystycznego dźwięku, który wydają podczas ich montażu. Samo ich położenie jest niezwykle proste. Wystarczy dopasować jeden panel do drugiego, trafiając we wpust. Następnie należy jeden z nich poziomować, aż nie usłyszy się dźwięku kliknięcia. Wtedy jest pewność, że panele podłogowe są mocno zwarte i nie wypadną. Rozwiązanie te podbija obecnie rynki, dlatego że nie potrzeba wielkiej filozofii, aby położyć podłogę samemu. Warto więc zastanowić się nad takim rodzajem posadzki.