2024-04-19

Jak zacząć biegać? Porady dla początkujących

Jak zacząć biegać? Porady dla początkujących

Aktywność fizyczna powinna być stałym elementem naszego życia codziennego. Odpowiednia dawka ruchu nie tylko zapewnia smukłą i zgrabną sylwetkę, ale również poprawia wydolność naszego organizmu i wzmacnia odporność. Dbać o zdrowie warto w każdym wieku, a oprócz ćwiczeń fizycznych powinniśmy włączyć do swojej codziennej rutyny także zbilansowaną dietę pełną wartościowych składników odżywczych. Zdrowe posiłki są naszym paliwem napędowym, które jest niezbędne przy wzmożonej aktywności fizycznej, jaką jest bieganie. Na rozpoczęcie swojej przygody z joggingiem nigdy nie jest za późno, jednak warto wcześniej poznać kilka tajników efektywnego, i co najważniejsze, bezpiecznego biegania. Jak zatem przygotować się do swojego pierwszego treningu biegowego na świeżym powietrzu?

Bieganie: planowanie treningów

Dużo łatwiej utrzymać „reżim” treningowy kiedy jest on ustalony z góry, zwłaszcza gdy w bieganiu dopiero stawiamy swoje pierwsze kroki. Treningi biegowe warto zaplanować w zgodzie ze swoim harmonogramem tak, aby aktywność fizyczna nie kolidowała z innymi obowiązkami. Zaznaczenie w kalendarzu „dni biegowych” jest źródłem ogromnej dawki motywacji, a „odhaczanie” kolejnych dni wypełnionych aktywnością fizyczną daje niesamowitą satysfakcję.

Bieganie: konsultacja z lekarzem

Choć mówi się, że biegać każdy może, to wzmożony wysiłek fizyczny może być groźny dla zdrowia, a nawet życia w przypadku, gdy zmagamy się ze schorzeniami, o których nie mamy pojęcia. Przeciwwskazania do biegania mogą dotyczyć również osób cierpiących na choroby układu krążeniowo-oddechowego czy też przejawiające dolegliwości związane z układem kostno-stawowym. Bieganie daje wiele korzyści dla zdrowia, jednak tylko wtedy, kiedy mamy pewność co do naszego bezpieczeństwa.

Bieganie: poprawna technika

Podstawowym problemem z jakim zmagają się początkujący biegacze są bolesne kontuzje wynikające z nieprawidłowej techniki biegu, nieodpowiedniej nawierzchni, jak również obuwia nieprzystosowanego w odpowiednim stopniu do biegania.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że trudno znaleźć łatwiejszą dyscyplinę sportu niż jogging, to technika biegu odgrywa znaczącą rolę w kwestii zapobiegania nieprzyjemnych kontuzji. Choć przy wzmożonym wysiłku fizycznym ciężko zachować odpowiedni poziom koncentracji pozwalający kontrolować przyruchy pojawiające się podczas biegania, to warto podjąć próbę wyeliminowania złych nawyków. Zatem o czym pamiętać wychodząc na pierwszy trening? Przede wszystkim o luźnej „górze”, prostej postawie i kontrolowaniu siły odbicia chodu.

Bieganie: odpowiednie buty

Bez dobrej jakości butów do biegania nie można poważnie myśleć o efektywnych i bezpiecznych treningach na świeżym powietrzu. Odpowiednio dobrane obuwie sportowe zapewnia wysoki komfort podczas biegania, zapewnia naszym stopą wysoki poziom stabilizacji i amortyzacji. Podczas treningów w terenie często mamy do czynienia z różnym rodzajem nawierzchni, dlatego też tak ważna jest jakość ich wykonania. Na początek jednak nie warto inwestować w buty z najwyższej półki cenowej, w razie gdyby nasz zapał do ćwiczeń zgasł po kilku przebieżkach. W przypadku wzmożonej częstotliwości treningów, warto zadbać o regularną wymianę butów do biegania – przy codziennym bieganiu obuwie ulega szybkiej eksploatacji, która pozbawia go swoich pierwotnych właściwości.