2024-07-16

Joga: korzyści dla ciała i ducha

Joga: korzyści dla ciała i ducha

Jak to w życiu często bywa, początki bywają najtrudniejsze. Tak jest również w przypadku jogi, która regularnie praktykowana może korzystnie wpłynąć nie tylko na ciało, ale również na stan ducha. Joga diametralnie różni się od tradycyjnych treningów cardio czy ćwiczeń siłowych, które najczęściej skupiają się na znacznej utracie wagi czy budowaniu tkanki mięśniowej. Joga natomiast jest niezwykle wyjątkową aktywnością, której spróbować może każdy z nas. Co prawda nauka podstawowych asan (pozycji) i przyswojenie samej idei jogi może zająć nieco więcej czasu niż w przypadku innego rodzaju aktywności fizycznej, jednak już po kilku tygodniach można zauważyć pierwsze efekty sumiennych ćwiczeń. Zatem dlaczego wart rozpocząć swoją przygodę z jogą?

Joga: lepsza wydolność i odporność organizmu

Za jogą przemawia fakt, że podczas regularnych ćwiczeń można znacznie poprawić wydolność swojego organizmu, zwłaszcza gdy wcześniej nie należeliśmy do osób aktywnych fizycznie. Joga to również świetny sposób na wrócenie do formy po dłuższej przerwie, gdy organizm nie jest jeszcze w pełni przystosowany do wzmożonego treningu. Asany harmonijne angażują niemal wszystkie partie mięśniowe naszego organizmu oraz korzystnie wpływają na stan kości oraz ruchomość stawów. Co więcej, techniki oddechowe wykorzystywane w jodze poprawiają wydolność płuc, dzięki czemu nasz organizm jest lepiej dotleniony i bardziej odporny na czynniki chorobotwórcze. Regularna joga przynosi ogromne korzyści dla naszego zdrowia, o czym warto pamiętać zwłaszcza w tym trudnym dla nas czasie pandemii koronawirusa.

Joga: korzystna dla kręgosłupa

Nie tylko zajęcia na basenie pozwalają zredukować ból odczuwany w okolicy kręgosłupa, szyi, barków czy karku. Jest to możliwe również dzięki asanom, które wykonuje się z wydłużonym kręgosłupem. Podczas jogi mięśnie wokół kręgosłupa ulegają wzmocnieniu, dzięki czemu zakres naszych ruchów może znacznie się powiększyć. Joga to również swego rodzaju zajęcia korekcyjne pomagające zredukować negatywny wpływ nieprawidłowej postawy, której niestety często nie udaje nam się uniknąć. Joga pozwala nabrać nawyku utrzymywania odpowiedniej postawy, która zaprocentuje w przyszłości.

Joga: redukuje poziom stresu

Jedną z największych bolączek współczesnego świata są choroby natury psychicznej. Coraz więcej osób cierpi na depresję czy stany lękowe, które skutecznie odbierają radość z życia. Ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne ma stres, którego całkowicie nie da się uniknąć. Jednak joga pozwala znacznie obniżyć jego poziom, a to wszystko dzięki aktywacji układu współczulnego układu nerwowego. Asany harmonijne pomagają oczyścić umysł z nadmiaru myśli oraz skupić się na swoim ciele. Co więcej, ciało po ćwiczeniach jest niesamowicie rozluźnione, a dobre samopoczucie utrzymuje się nawet do kilku godzin po wykonanym treningu.

Joga: większa świadomość ciała

Poziom koncentracji podczas zajęć z jogi pozwala nie tylko oderwać się od problemów dnia codziennego, ale również dobrze poznać swoje ciało. Asany pozwalają poczuć mięśnie, których istnienia wcześniej byśmy nie podejrzewali. Joga to świetny sposób na poprawienie koordynacji ruchowej i zachowanie równowagi, nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym. Ucząc się swojego ciała na nowo otwieramy się na nowe doświadczenia i pokonujemy granice własnej wytrzymałości.