2024-07-22

Jakie przepływomierze używane są do kanałów otwartych?

przeplywomierze

Zadaniem przepływomierzy jest dokonywanie pomiarów przepływów płynów. Są one powszechnie używane w wielu różnych obszarach przemysłu, między innymi w przemyśle chemicznym, komunalnym. Używane są one również do prowadzenia pomiarów w kanałach otwartych. Wówczas duże znaczenie ma wybór właściwego przepływomierzy. Jaki model sprawdzi się wtedy najlepiej?

Jak dokonać pomiaru przepływu w otwartym kanale?

Kanały otwarte mogą sprawiać problemy w prowadzeniu pomiaru przepływów w porównaniu do zamkniętych przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że nie można go prowadzić. W tym celu zaleca się wybranie odpowiedniego wariantu przepływomierzy, który będzie mógł wykonać dokładne pomiary również wtedy, gdy wystawiony będzie na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Żeby wykonać pomiaru przepływów w kanałach otwartych, trzeba wykorzystać do tego celu przepływomierze, które nie będą stykały się bezpośrednio z mierzonym płynem. Dzięki temu mogą być one w mniejszym stopniu narażone na pojawianie się na nich zanieczyszczeń oraz na ryzyko podania zafałszowanych wyników.

Przepływomierze do kanałów otwartych – jakie są wybierane najczęściej?

Najczęściej jako przepływomierze do kanałów otwartych – https://www.enko-pomiar.pl/radarowy-pomiar-przeplywu,58 wybierane są urządzenia wykorzystujące radary, które na odległość potrafią mierzyć przepływy. To powoduje, że mogą być one zamontowane w miejscu, gdzie nie stykają się z płynem, na przykład przy wyjściu z kanału czy też mogą być ustawione obok niego.

Dodatkowo stosuje się również przepływomierze do kanałów otwartych innych typów, na przykład jak przepływomierze dokonujące pomiarów metodą korelacji spektralno-impulsowej czy przepływomierze ultradźwiękowe, które najlepiej nadają się do zwężek.

Czy przepływomierze do kanałów otwartych muszą być montowane w miejscu?

Czasami nie ma konieczności prowadzenia stałych pomiarów przepływów. Wówczas wykorzystuje się przepływomierze przenośne, które po zakończeniu pobierania danych można przenieść w inne miejsce.

Wobec tego przepływomierze do kanałów otwartych można podzielić na dwie główne kategorie, czyli na przepływomierze stacjonarne oraz na przepływomierze przenośne.

Gdzie można zakupić przepływomierze do kanałów otwartych?

Aktualnie przepływomierze do kanałów otwartych dostarczają przede wszystkim firmy specjalizujące się w produkcji i dystrybucji specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do prowadzenia pomiarów.

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących oferty tego typu firm, warto sprawdzić ich asortyment oraz parametry techniczne dostępnych modeli bezpośrednio na ich stronach internetowych.