2024-07-22

Kiedy warto kupić piec kominkowy? Budowa i zastosowanie

ogrzewanie domu

Piece można podzielić na różne kategorie, a wśród nich znajdują się też piece kominkowe. Czym dokładnie są te piece? Jaką mają one budowę? Kiedy są one stosowane? Zobacz najważniejsze informacje związane z piecami kominkowymi!

Czym są piece kominkowe?

Piecem kominkowym określa się rodzaj pieca, który ma budowę kominka. Inaczej piec kominkowy jest rodzajem wolnostojącego kominka, który nie wymaga zabudowy. Można zacząć korzystać z niego od razu po podłączeniu do instalacji odprowadzającej spaliny.

Najczęściej piec kominkowy używany jest w salonie zamiast kominka. Umożliwia on wtedy zapewnienie dodatkowego ciepła w pomieszczeniu, na przykład w sezonach przejściowych. W niektórych budynkach, na przykład działkowych, piec kominkowy – https://keffner.pl/pl/c/Piece-kominkowe/7 może być również głównym źródłem ogrzewania.

Budowa pieców kominkowych

Najczęściej spotykane są obecnie stalowe piece kominkowe, które mają zróżnicowane kształty i rozmiary. W takim wariancie wykonuje się równie piece nowoczesne, które przyciągają uwagę swoim prostym, ale eleganckim wzornictwem.

Spotykane są również piece kominkowe innych typów, na przykład piece żeliwne czy piece wykończone za pomocą dekoracyjnych kafli ceramicznych.

Pod kątem swojej budowy piec kominkowy może mieć również dekoracyjne nóżki, może być również wyposażony w praktyczny pojemnik do przechowywania w nim drewna.

Jak zasilane są piece kominkowe?

Najczęściej kupowane są piece tego typu zasilane za pomocą drewna. Należy pamiętać o tym, że drewno przed spaleniem go w kominku musi być odpowiednio sezonowane, czyli wysuszone. Wtedy będzie miało lepsze parametry grzewcze i odda więcej ciepła.

W sprzedaży można znaleźć również piece kominkowe, które są przeznaczone do spalania w nich pelletu. Pellet jest paliwem drobnym, często powstającym z biomasy. Dzięki temu jest on łatwy w dozowaniu. To powoduje, że piece kominkowe na pellet często mają też dodatkowe funkcje jak automatyczne zapalanie i podawanie paliwa, aby podtrzymać palący się w nich ogień. Wybrane modele są również sterowane pilotem.

Czy warto kupić piec kominkowy?

Piec kominkowy będzie bardzo dobrym wyborem w sytuacji, gdy planuje się wyposażenie domu w kominek. Dzięki temu, że piec ten jest bardzo prosty w montażu i nie wymaga wykonania zabudowy, jest on również niedrogi i można szybko zacząć z niego korzystać bez czasochłonnych robót.

Szeroka gama wariantów pieców kominkowych powoduje również, że są one bardzo dobrym wyborem do wielu wnętrz – większych i mniejszych, urządzonych w różnych stylach.

Warto więc wziąć pod uwagę piece kominkowe, gdy planuje się dogrzewać swój dom. Nowoczesny albo tradycyjny piec sprawdzi się wtedy doskonale!