Pobierając aplikacje, użytkownicy często nie zwracają uwagi na to, jakie dane udostępniane są twórcom. Jedną z nich jest lokalizacja, która często potrzebna jest do prawidłowego działania oprogramowania. Jakie jednak rodzaje aplikacji mobilnych naprawdę potrzebują Twoich danych lokalizacyjnych?
Aplikacje potrzebujące Twojej dokładnej lokalizacji
Większość aplikacji potrzebuje danych lokalizacyjnych po to, aby dostosować reklamy do użytkownika. Istnieje jednak kilka rodzajów aplikacji, które potrzebują ich, aby prawidłowo działać.
Mapy, nawigacje i podróżowanie
Aplikacje lokalizacyjne to pierwsza grupa, która swoje działanie opiera na danych o Twoim położeniu. Należą do nich mapy oraz nawigacje. Udostępnianie miejsca, w którym się znajdujesz, pozwala na znalezienie odpowiedniej drogi do wybranego punktu. Usługa lokalizacji jest też bardzo ważna w przypadku aplikacji, które służą do zamawiania taksówek czy wyszukiwania połączeń komunikacji miejskiej. Pozwala to na dojechanie taksówki w odpowiednie miejsce czy szybkie znalezienie najbliższego przystanku.
Pogoda
Kategorią aplikacji, które potrzebują danych o lokalizacji, są wszelkie aplikacje pogodowe. Udostępniane jej informacje o użytkowniku pozwalają przykładowo na pokazanie temperatury w miejscu, w którym przebywa. Często też dzięki temu aplikacja może wysyłać użytkownikom powiadomienia w razie niebezpiecznej pogody.
Aplikacje sportowe
Także sportowe aplikacje potrzebują czasem od swoich użytkowników danych o lokalizacji. Pozwala to na dokładne wyliczanie przebytego dystansu przez osobę korzystającą, dzięki czemu aplikacja w prosty sposób może także obliczyć na przykład liczbę spalonych kalorii.
Zamawianie produktów
Coraz częściej o dane lokalizacyjne proszą też aplikacje związane z robieniem zakupów online czy też zamawianiem jedzenia. Dzięki temu wiesz, jakie restauracje dowożą pod Twój adres.
Dane lokalizacje – udostępniać czy nie?
Lokalizacja jest z pewnością jedną z danych, która udostępniana jest twórcom aplikacji najczęściej. Często dzieje się tak, ponieważ użytkownicy nie zwracają dużej uwagi na wyskakujące okienka podczas ich instalowania. Warto jednak zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć je czytać. Dlaczego? Może się okazać, że aplikacja w ogóle nie potrzebuje Twojej lokalizacji do prawidłowego działania, a mimo to twórca prosi Cię o jej udostępnienie. Czytając okienka, możesz też dowiedzieć się, do czego Twoja lokalizacja będzie wykorzystywana.
Warto przejrzeć swoje aplikacje w telefonie i sprawdzić, którym z nich lokalizacja jest rzeczywiście potrzebna, a którym nie. Pozwoli Ci to nie tylko na zwiększenie swojego bezpieczeństwa, ale może też wpłynąć pozytywnie na baterię w Twoim smartfonie. Powód? Lokalizacja często udostępniana jest aplikacji, nawet jeśli jej nie używasz, co wpływa na szybkie rozładowywanie baterii.
More Stories
Kremacja – co zrobić z prochami po ceremonii?
Jak zaplanować wycinkę drzew pod inwestycję?
Co to jest klej CR?