Prawo pracy odnosi się do ogółu przepisów związanych ze stosunkiem pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Gdy pojawiają się problemy z przestrzeganiem prawa pracy, najlepiej skontaktować się ze specjalistą w tym właśnie zakresie. Gdzie warto się udać?
Prawo pracy i jego źródła
Termin prawa pracy dotyczy całej gałęzi prawa, która dotyczy pracy, a dokładnie stosunku pracy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, a także organizacji pracowników, układów oraz sporów zbiorowych.
Głównym źródłem prawa pracy w Polsce jest Kodeks pracy, natomiast towarzyszą mu również dodatkowe dokumenty w formie rozporządzeń.
Problemy z prawem pracy – co zrobić?
Gdy w zakładzie pracy dochodzi do problemów z przestrzeganiem prawa pracy, warto zgłosić je do odpowiedniej instytucji – Państwowej Inspekcji Pracy, czyli PIP. Jest to organ zajmujący się przestrzeganiem tego prawa, który zajmuje się również kwestiami BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy.
W pierwszej kolejności warto więc skonsultować się z Państwową Inspekcją Pracy, aby zgłosić problem. Jej pracownicy mogą również doradzić, jak postąpić w danej sytuacji.
Dodatkowo wsparcie oferują kancelarie prawne – adwokackie oraz radowskie, które zajmują się prawem pracy. Ich prawnicy mają duże doświadczenie w tym właśnie zakresie i mogą zapewnić kompleksową pomoc, między innymi w zakresie porad prawnych, sporządzania dokumentów jak pozwy oraz reprezentowania klienta w sprawach dotyczących prawa pracy.
Sprawdzony adwokat Gliwice prawo pracy – https://jpm-adwokaci.pl/ – więcej informacji związanych z usługami prawnymi w zakresie prawa pracy można znaleźć na stronach kancelarii adwokackich.
Prawo pracy – kiedy warto skorzystać z pomocy?
W ramach prawa pracy regulowana jest szeroka gama różnych czynników, które związane są ze stosunkiem pracy. Dotyczą one zarówno samego pracownika, jak i pracodawcy, ponieważ są oni wspólnie zobowiązani do tego, aby przestrzegać prawa pracy.
Wśród spraw, które często zgłaszane są do PIP oraz do kancelarii zajmujących się prawem pracy, znajdują się między innymi te, które dotyczą:
-
nieprzestrzegania zasad BHP, co prowadzi do wypadków przy pracy, chorób zawodowych
-
nieprzestrzegania przepisów pod kątem zwolnień pracowników
-
mobbingu w zakładzie pracy
-
niewłaściwej formy zatrudnienia pracownika
-
nieodpowiednim naliczaniu wynagrodzeń dla pracowników
-
sporów zbiorowych pomiędzy pracownikami a pracodawcą, na przykład związanych z ich zakresem obowiązków czy z wynagrodzeniem
Gdy zatem pojawiają się jakiekolwiek problemy związane z prawem pracy, warto zdecydować się na pomoc specjalistów, którzy doradzą, co można zrobić w danej sytuacji.
More Stories
Kremacja – co zrobić z prochami po ceremonii?
Jak zaplanować wycinkę drzew pod inwestycję?
Co to jest klej CR?