2024-04-23

Na czym polega dietetyka według medycyny chińskiej?

medycyna chinska

Dietetyka jest bardzo ważnym aspektem medycyny chińskiej. Na czym jednak z reguły się ona opiera i na co zwraca się uwagę?

Jak medycyna chińska jest w stanie pomóc nam w kontekście dietetyki

Stajemy się coraz bardziej świadomi w kontekście tego, jak odpowiednio dbać o nasze zdrowie. Pomaga w tym oczywiście dostęp do naprawdę szerokiej wiedzy, dzięki czemu możliwe jest odpowiednie zadbanie o swoje ciało w zgodzie z naturą i bez popadania we wszelkie skrajności. Szukamy również innych, alternatywnych porad i sposobów, dzięki którym możemy naprawdę wymiernie poprawić nasze samopoczucie oraz zdrowie. Nie powinien więc dziwić nas w tym kontekście fakt, że ostatnimi czasy sporym zainteresowaniem cieszy się dietetyka medycyny chińskiej w Krakowie. Prawidła z Państwa Środka od setek lat inspirują wiele osób do zmiany swojego stylu życia, a obecnie dzięki postępującej globalizacji i łatwości w kontekście dostępu do informacji jest o to jeszcze łatwiej!

Dietetyka medycyny chińskiej – balans na pierwszym miejscu

Co jednak jest specjalnego w myśli dietetycznej z Chin? Przede wszystkim opiera się ona na balansie z naturą i równoważeniem czynników zewnętrznych, takich jak na przykład pory roku, ewentualne choroby czy wiek. Dla przykładu latem stawia się na produkty działające ochładzająco, zaś jesienią i zimą dobiera się dietę rozgrzewającą. Stawia się również na jedzenie po krótkiej obróbce i lekkostrawne, oparte na zbożach, warzywach, owocach, rybach, a także mięsie. Unika się zaś w tym wszystkim nabiału. Stworzone zostały również koncepty przemian, czyli żywiołów, a także pierwiastków jin i jang. Tak, one również mają zastosowanie w dietetyce!

W poszukiwaniu porad dotyczących medycyny chińskiej

Samodzielne odnalezienie się w świecie chińskiej dietetyki może wcale nie być najłatwiejszym zadaniem. To właśnie dlatego warto jest zwrócić się do specjalistów, którzy są w stanie w naprawdę prosty sposób wyjaśnić nam zawiłości i stworzyć rzetelny plan żywieniowy.