2024-04-17

Objawy alergii u dziecka – co świadczy o uczuleniu?

alergia dziecko

Alergie diagnozowane są dzisiaj u dzieci bardzo często, ale wielu rodziców nie wie, jak można je rozpoznać i myli ich symptomy z innymi dolegliwościami. Jakie objawy alergiczne najczęściej są zauważalne u dzieci? Co zrobić w sytuacji, gdy u dziecka podejrzewa się alergię?

Alergia dziecięca. Co może być jej przyczyną?

Alergie, nazywane również uczuleniami czy nadwrażliwością, świadczą o nieprawidłowej pracy układu odpornościowego. Dochodzi wtedy do jego nadmiernej reakcji na czynnik zewnętrzny, który jest określany jako alergen.

Badacze nie określili jeszcze dokładnie, co może być powodem pojawiania się alergii. Wskazuje się w tym przypadku na zróżnicowane czynniki, między innymi na kwestie genetyki, warunki środowiskowe, dietę, zanieczyszczenie środowiska.

Objawy alergii u dzieci. Na co zwrócić uwagę?

U dziecka alergia może powodować zróżnicowane objawy, dlatego też wielu rodziców nie wie, w jaki sposób ją rozpoznać. Przypominają one symptomy innych dolegliwości, między innymi mylone są z przeziębieniem, grypą, katarem.

Alergie u dzieci wywołują podobne objawy do tych, które pojawiają się u osób dorosłych. Najczęściej są to:

  • katar – ma wodnisty charakter, trudno go zatamować

  • kichanie – częste, powtarzające się

  • łzawienie oraz zaczerwienienie oczu

  • kaszel – często suchy, nawracający

  • objawy skórne – wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry, swędzenie skóry

  • objawy ze strony układu pokarmowego – bóle brzucha, nudności, biegunka

Rodzaj objawów alergii zależny jest przede wszystkim od tego, co jest przyczyną tej dolegliwości. W przypadku alergii wziewnych, które są najczęściej diagnozowane, objawy dotyczą głównie układu oddechowego. Przy alergii kontaktowej są to głównie objawy widoczne na skórze. Z kolei przy alergiach na różne składniki pokarmowe pojawiają się objawy skórne i ze strony układu pokarmowego.

Alergia u dziecka. Do jakiego lekarza się udać?

Gdy rodzice podejrzewają alergię u dziecka, warto zdecydować się na konsultację z lekarzem. Taką pomoc zapewnia lekarz alergolog, a w przypadku alergii dziecięcych jest to alergolog dziecięcy.

Prywatny alergolog dziecięcy Bytom – https://euromedical-bytom.pl/ zapisz się już teraz na wizytę, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza!

Diagnostyka alergii u dzieci. Jakie badania są stosowane?

Aby ocenić, co spowodowało alergię, prowadzi się specjalne badania. Najczęściej są to badania polegające na testach skórnych albo badania z krwi.

Przeprowadzenie badań w kierunku wykrycia przyczyny alergii zaleci lekarz alergolog, a następnie będzie mógł on dobrać odpowiednią metodę leczenia tej dolegliwości.