2024-07-16

Szafy przemysłowe sterownicze – gotowe czy na zamówienie?

Sterownicze szafy przemysłowe są rodzajem konstrukcji zapewniających odpowiednią ochronę dla elementów układów sterujących, między innymi sterowników i złącz kablowych. Obecnie są one dostępne w wariantach gotowych, lecz również można zlecić przygotowanie szaf na zamówienie. Co wybrać?

Gotowe szafy przemysłowe sterownicze

Szafy przemysłowe gotowe są obecnie najprostszym sposobem, aby wyposażyć w nie firmę. Są one oferowane w wielu różnych wariantach, między innymi pod kaem ich wymiarów, sposobu montażu, wykończenia.

Można też dodawać do nich elementy, na przykład pozwalające na łatwy montaż wyposażenia wewnętrznego, co powoduje, że mogą być one w szerokim zakresie dopasowane do konkretnych wymogów.

Atutem tego typu szaf jest ich łatwa dostępność, a także przystępna cena, co powoduje, że są one wybierane przez wiele firm, które sposób dostępnych wariantów mogą wybrać takie, które spełniają ich wymagania.

Należy jednak pamiętać o tym, że gotowe szafy przemysłowe mogą sprawiać problemy w przypadku, gdy nie zostaną one odpowiednio dobrane do potrzeb i dzięki temu mogą nie spełniać wszystkich stawianych przed nimi wymogów.

Szafy sterownicze przemysłowe na zamówienie

W tej sytuacji szafy przemysłowe producent – https://www.propoint.pl/produkcja może przygotować według uzgodnień z klientem, aby spełniały one wszystkie jego wymagania.

Szafy sterownicze wykonane na zamówienie są droższe od gotowych, jednak za wysoką ceną w tym przypadku stoi przede wszystkim indywidualne dopasowanie. To powoduje, że szafa ta może być dostosowana do konkretnych urządzeń, jakie mają być w niej zamontowane, a także do konkretnego miejsca jej montażu.

Producent szaf sterowniczych przygotowuje je na zamówienie klienta tak, aby odpowiadały one wszystkim jego wymogom, między innymi pod kątem sposobu montażu wyposażenia, ochrony IP, sposobu dostępu.

W tym przypadku, poza wyższymi kosztami, trzeba również pamiętać, że wykonanie szafy również zajmuje więcej czasu.

Jaki rodzaj szaf sterowniczych wybrać?

Zarówno szafy sterownicze gotowe, jak i te wykonane na zamówienie mają określone zalety i wady, które trzeba przeanalizować i dopasować do własnych potrzeb.

Szafy sterownicze gotowe stanowią najlepszy wybór wtedy, gdy można dobrać wśród nich odpowiedni sprzęt. To wtedy najtańsza i najszybsza opcja, by zaopatrzyć w nie swoją firmę. Z kolei niezaprzeczalną zaletą szaf na zamówienie jest możliwość dopasowania ich do konkretnego miejsca i przeznaczenia. Szafa może wtedy zapewnić maksymalną funkcjonalność i ochronę również w nietypowych aplikacjach.