2024-04-20

Ośrodek terapii – co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Niektóre uzależnienia okazują się zbyt trudnym wyzwaniem, by samodzielnie poradzić sobie z powrotem do niezależności. Niezbędna staje się profesjonalna pomoc, którą uzyskać można na przykład w specjalistycznym ośrodku. Do ośrodka osobę kieruje np. lekarz rodzinny, lekarz specjalista – może to być psychiatra.

Leczenie uzależnień – warto robić to profesjonalnie

W zakładach takich jak ośrodek terapii w Warszawie osoba uzależniona objęta jest całodobową opieką. W domu musi walczyć z uzależnieniem za pomocą własnej silnej woli, która najprawdopodobniej nie jest wystarczająca. Dzięki obecności innych uzależnionych, a także doświadczonych pracowników obsługi, wszystko staje się łatwiejsze.

Leczenie uzależnień we Włocławku również stoi na najwyższym poziomie. Z pomocy ośrodków skorzystać mogą osoby walczące z alkoholizmem, narkomanią, uzależnieniem od nikotyny, z różnymi maniami itd. Osoby te cały czas pozostają pod opieką psychologa uzależnień.

Leczenie uzależnień – alkoholicy a pomoc ośrodka

Osoby uzależnione wymagają odpowiedniego podejścia. Ośrodek, który oferuje np. leczenie alkoholizmu, powinien zapewniać uzależnionym stałe wsparcie psychologa. Podopieczni powinni być objęci pewną kontrolą, dzięki czemu na początku leczenia nie znajdą okazji, by sięgnąć po alkohol.

Ważne jest, by ktoś uzależniony mógł liczyć na dostęp do aktywności odrywających jego uwagę od nałogu. Poza psychoterapią niezbędne są normalne czynności wykonywane codziennie, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Leczenie alkoholizmu w takich warunkach okazuje się o wiele skuteczniejsze.

Ośrodek terapii uzależnień – wypoczynek czy więzienie?

Niektóre uzależnione osoby nie chcą iść do ośrodka, bo ich zdaniem obiekt w niczym nie różni się od więzienia. Tymczasem dobre placówki nie ograniczają aż tak wolności przebywających tam pacjentów. Leczenie alkoholizmu w Warszawie wymaga wprawdzie samokontroli i uczestniczenia w aktywnościach zbiorowych, ale uczestnicy mogą w pewnym stopniu zarządzać swoim czasem wolnym.

Podsumowując, w przypadku leczenia uzależnienia należy wybrać ośrodek zatrudniający profesjonalną kadrę (w szczególności doświadczonego psychologa). Ważne jest też to, by placówka nie przypominała więzienia.