2024-10-15

Problemy ze snem: z czego wynikają?

Z czego wynikają problemy ze snem?

Bezsenność to coraz częściej spotykana choroba cywilizacyjna, która skutecznie utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Sen odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji organizmu oraz przywracania jego wewnętrznej równowagi. Problemy z zasypianiem mogą mieć rozmaite podłoże, począwszy od złego stanu emocjonalnego po niehigieniczny styl życia. Im szybciej uporamy się z bezsennością, tym szybciej odzyskamy radość z życia. Zatem skąd biorą się problemy z zasypianiem i jak im przeciwdziałać?

Czym jest bezsenność?

Okazuje się, że jest to problem dużo bardziej złożony niż może się to na początku wydawać. Bezsenność to nie tylko problemy z zaśnięciem, ale również gorsza jakość snu oraz częste przebudzanie się w nocy. Dochodzi do tego również zbyt wczesne wybudzanie się ze snu, co w długofalowej perspektywie niesie ze sobą negatywne skutki dla prawidłowego funkcjonowania naszego zegara biologicznego. Problemy ze snem często są przez nas bagatelizowane, jednak z każdym kolejną bezsenną nocą coraz trudniej zmierzyć się z istotą problemu.

Ile powinien trwać zdrowy sen?

Dla każdej grupy wiekowej istnieją inne kryteria, które bierze się pod uwagę przy ustalaniu optymalnej ilości snu na dobę. Przyjmuje się, że największym zapotrzebowaniem wykazują się dzieci w wieku do lat 2, które powinny spać nawet do 13-14 godzin. Dzieci wkraczające w wiek nastoletni to już „jedynie” 10-11 godzin, a nastolatkowie od 8 do 10 godzin. Za normę dla osób dorosłych przyjmuje się 7-8 godzin snu, które gwarantują niemal pełną regenerację organizmu. Z własnego doświadczenia jednak wiemy, że przy nadmiarze codziennych obowiązków trudno sprostać dziennemu zapotrzebowaniu na sen.

Problemy ze snem – przyczyny

Każdy organizm ludzki jest inny i trudno jednoznacznie określić genezę problemu bez przeanalizowania stylu życia i codziennych nawyków. Wbrew pozorom w naszym otoczeniu nie brakuje czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na nasz rytm dobowy oraz zdolność do bezproblemowego zasypiania.

Bezsenność – podłoże psychiczne

Wiele osób nie jest świadomych zagrożenia, jakie wiąże się z długotrwałą ekspozycją na czynniki stresogenne. Nie da się ich całkowicie uniknąć, jednak warto dokładać wszelkich starań, aby zredukować je do poziomu minimum.

Osoby zmagające się z poważnymi schorzeniami natury psychicznej jak depresja, nerwica czy zaburzenia lękowe również często cierpią na problemy ze snem. Dodatkowym zagrożeniem dla zdrowego snu są również silne leki, które nierzadko stosowane są przy okazji kuracji tak poważnym zaburzeń psychicznych.

Bezsenność a używki

Używki również są rozpatrywane w charakterze czynników, które niekorzystnie wpływają na zdolność zasypiania. Alkohol, papierosy, kawa, herbata, napoje energetyczne a nawet yerba mate mogą odbijać się na jakości naszego snu. Podobnie zresztą jak proces leczenia uzależnień od alkoholu czy wyrobów nikotynowych – organizm przyzwyczajając się do nowych warunków może wykazywać przejściowe problemy z prawidłowym procesem zasypiania.

Bezsenność a światło niebieskie

Urządzenia elektroniczne takie jak smartfony, laptopy czy telewizory emitują światło niebieskie, które w nadmiernej ilości może powodować bezsenność. Korzystanie z tych urządzeń tuż przed zaśnięciem utrudnia wyciszenie się i oczyszczenie umysłu z nadmiaru myśli. Wyeliminowanie bodźców zewnętrznych często pomaga wrócić do prawidłowego rytmu zasypiania, dlatego warto usunąć z sypialni wszelkie „rozpraszacze”, które mogą niekorzystnie wpłynąć na higienę snu.