2024-09-18

Profilaktyka chorób słuchu – jak im zapobiegać?

ucho kobiety

W pędzie codziennego życia najczęściej nie doceniamy prawidłowego słyszenia, które pozwala swobodnie się komunikować, bezpiecznie poruszać się w terenie czy wreszcie w pełni korzystać z rozrywek audio-wizualnych. Warto jednak pamiętać, że narząd słuchu nieustannie narażony jest na szkodliwe czynniki zewnętrzne, które mogą przyczyniać się do pogarszania jego kondycji. Jak zatem uchronić się przed niedosłuchem? Czego unikać, aby cieszyć się prawidłowym słyszeniem jak najdłużej? Podpowiadamy.

Jak dbać o słuch – unikanie hałasu

Jedną z głównych przyczyn przedwczesnego nabycia niedosłuchu, który może spowodować konieczność inwestycji w nowoczesne aparaty słuchowe, jest przebywanie w hałaśliwym środowisku. Na problemy z prawidłowym słyszeniem często narażone są osoby wykonujące pracę zawodową w halach czy fabrykach przemysłowych, gdzie maszyny generują wysoki poziom hałasu. Nie sposób go wyeliminować, jednak można skutecznie się przed nim chronić. Warto stosować ochronniki słuchu ze specjalnymi wkładkami wygłuszającymi. Nie bez znaczenia pozostaje też forma spędzania wolnego czasu – po pracy warto dać swoim uszom nieco „odsapnąć”.

Nie tylko w pracy można narazić się na hałas – w domu również. Należy przede wszystkim wystrzegać się głośnego słuchania muzyki przez słuchawki douszne, a te ostatnie najlepiej zamienić na model nauszny. Jeśli jednak nie ma potrzeby korzystania ze słuchawek – wybierajmy głośniki. Warto też uważać na poziom głośności przy oglądaniu telewizji – wystawienie się na długotrwałą ekspozycję na hałas to prosty przepis na problemy z prawidłowym słyszeniem. Podczas koncertów też nie można zapominać o profilaktyce – stopery do uszu to absolutna podstawa.

Zobacz także: https://superweb.com.pl/niedosluch-u-dzieci-jak-go-rozpoznac/

Jak dbać o słuch – higiena uszu

Bardzo ważnym elementem profilaktycznym okazuje się prawidłowa higiena uszu, która jednak nie w każdym przypadku przybiera odpowiednią formę. Stosowanie patyczków do uszu w celu oczyszczenia kanału słuchowego to jeden z naszych największych „grzeszków”, który często prowadzi do powstawania czopów woskowinowych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się mycie uszu ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub używanie specjalnych środków o działaniu rozpuszczającym. W niektórych przypadkach konieczne jest udanie się do laryngologa, który w bezpieczny sposób usunie zalegającą woskowinę.

Jak dbać o słuch – zdrowa dieta

Na kondycję naszego narządu słuchu wpływa również nasza codzienna dieta. Warto zatem stawiać na zbilansowane posiłki, które obfitują w cynk, magnez, potas, kwasy omega-3 czy witaminy z grupy A, C i E. Należy też unikać cukru czy „złego” cholesterolu. Tak skomponowana dieta pomoże zminimalizować ryzyko urazów akustycznych. Gdy jednak zauważymy już pierwsze znaki świadczące o pogarszającym się stanie słuchu, należy udać się do specjalisty, który pomoże wybrać odpowiedni aparat słuchowy, który możemy nabyć m.in. na https://akademiaslyszenia.pl/.