2024-09-18

Spirala zadłużenia – jak sobie z nią poradzić?

Spirala zadłużenia – jak sobie z nią poradzić?

Szeroka dostępność szybkich pożyczek gotówkowych sprawiła, że coraz więcej Polaków zadłuża się na mniejsze czy większe kwoty. Dochodzą do tego również kredyty hipoteczne czy konsumenckie, których spłata staje się dość sporym obciążeniem dla naszego miesięcznego budżetu. Pożyczając pieniądze z banku lub pozabankowej firmy pożyczkowej musimy liczyć się z koniecznością zwrotu kwoty większej, niż o którą wnioskowaliśmy. Kredyto- i pożyczkodawcy to jednak nie instytucje charytatywne, dlatego pieniądze są objęte dodatkowymi kosztami w postaci odsetek czy prowizji. Wzięcie pożyczki to już całkiem powszechna praktyka, dlatego coraz trudniej uchronić się przed spiralą zadłużenia. Czym jest owa spirala i jak jej zapobiec?

Spirala długów: czym się charakteryzuje?

Jest to termin, którym określa się nadmiernego zadłużania się. Najprościej rzecz ujmując, ze spiralą zadłużenia mamy do czynienia w momencie, gdy raty kredytowe przekraczają rzeczywiste dochody gospodarstwa domowego. Niezdolność do spłaty zaciągniętych zobowiązań finansowych dotyczy nie tylko kredytów bankowych opiewających na duże kwoty, ale również drobnych pożyczek czy zakupów ratalnych. W takiej sytuacji często dochodzi do zaciągnięcia kolejnych długów w celu spłaty poprzednich. Osiągnięcie „dna” nierzadko następuje w momencie, gdy żaden podmiot finansowy nie jest skłonny udzielić pożyczki osobie, która ma na ogonie firmy windykacyjne.

Spirala długów: zastaw się, a postaw się

Niestety coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których do głosu dochodzi nadmierny konsumpcjonizm. Chęć zaimponowania innym jest silniejsza niż zdrowy rozsądek, dlatego wiele osób żyje ponad stan, zadłużając się w kolejnych instytucjach finansowych. Konsekwencje z życia o wysokim standardzie, na jakie tak naprawdę nas nie stać, jest pierwszym krokiem do uwikłania się w spiralę zadłużenia. Nieprzemyślane zakupy i brak umiejętności planowania domowego budżetu tylko pogarszają sytuację. Dlatego warto wcześniej dwa razy zastanowić się, czy kolejny nowy smartfon w przeciągu kilku miesięcy rzeczywiście poprawi komfort naszego życia.

Spirala długów: wzięcie odpowiedzialności

Wiele osób nieradzących sobie z narastającym zadłużeniem nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji wynikających z takiego stanu rzeczy. Co więcej, często również pojawia się wyparcie, ignorowanie sytuacji finansowej pogarszającej się z każdym kolejnym dniem. Bez odpowiedniego nastawienia nie można poważnie myśleć o zażegnaniu zagrożenia związanego z potencjalną konfiskatą majątku na rzecz licznych windykatorów. Opóźnianie procesu redukcji poziomu zadłużenia działa na niekorzyść każdego dłużnika, dlatego lepiej wcześniej niż później przyznać się przed sobą i innymi do poważnych problemów na tle finansowym.

Spirala długów: podsumowanie zadłużenia i plan działania

Zaciąganie kredytów i pożyczek u różnych podmiotów często utrudnia kontrolowanie spłaty zadłużenia, co w dłuższej perspektywie może skutkować pojawieniem się na czarnej liście dłużników. Warto zatem jak najszybciej podliczyć całość zadłużenia i pomyśleć o najbardziej rozsądnym rozwiązaniu. Choć dla większości dłużników całkowite pozbycie się długów wydaje się niemożliwe, to konsolidacja długu oraz rozłożenie go na bardziej korzystne raty pozwala myśleć o powrocie do normalności. Co prawda cały proces może potrwać kilka lat, jednak pozbycie się długów daje nie mniejsza satysfakcję niż otrzymanie premii.